İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Öğretmen adaylarında atama tepkisi

Öğretmen adaylarında atama tepkisi
Öğretmen adaylarında atama tepkisi

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yeterli puan almalarına karşın atamaları yapılmayan öğretmen adayları, oturma eylemi yaptı

SONER KAN-MERSİN 

Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde bir araya gelen ve kendilerine 'Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu' adını veren bir grup genç, protesto gösterisi yaptı. Üzerinde 'Diplomalı işsizliğe hayır' ve 'Herkese iş, herkese çalışma hakkı' yazılı pankartlar açan eylemciler, gerekli atamaların bir an önce yapılması çağrısında bulundular. 

Burada konuşan platform sözcüsü Nuray Koç, üniversiteye öğretmen olma hayaliyle başladıklarını ve mezun olduklarında öğretmen olabilmenin heyecanını taşıdıklarını anlatarak, ancak bugün gelinen noktada atamaları yapılmadığı için sokaklarda olduklarını söyledi.

Koç, 200 bin öğretmen açığı olmasına karşın KPSS'ye 250 bin öğretmen adayının katıldığına dikkat çekerek, "Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı 'öğretmen açığı yok' dese de gerek MEB Personel Daire Başkanı'nın gerekse de sendikaların yaptığı açıklamalara göre 200 bin öğretmen açığı var. Buna rağmen sadece 10 bin öğretmenin atamasının yapılacağı söyleniyor. Eğitim alanında 100 bine yakın ücretli öğretmen çalıştırılırken, 50 bine yakın da sözleşmeli öğretmen istihdam edilmektedir. Kadrolu öğretmen sayısıysa her geçen yıl düşürülürken, iş güvencesiz çalışan öğretmen sayısıysa arttırılıyor" dedi. 

Yaşanan tüm bu gelişmelerin aynı zamanda eğitim sorunlarını içinden çıkılmaz bir hale getireceğini savunan Koç, eğitim alanında ihtiyaç duyulan 200 bin öğretmenin atamasının bir an önce yapılmasını talep ederek, ücretli öğretmenliğin de koşulsuz olarak kaldırılmasını istedi. Koç, KPSS'nin de kaldırılması gerektiğinin altını çizerek, bunun yerine şeffaf ve güvenilir bir atama sistemi oluşturulmasını da taleplerine ekleyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: "Taleplerimizin makul ve insani olduğunu düşünüyoruz. Bu talepler, öğretmenlerin insanca yaşamasının olmazsa olmazlarıyken, aynı zamanda geleceğin inşası için de önemlidir."

Yapılan açıklamanın ardından öğretmen adayları bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.