İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Okul kantini denetiminden trajik sonuçlar

Okul kantini denetiminden trajik sonuçlar
Okul kantini denetiminden trajik sonuçlar

Mamak Belediyesi zabıta ekipleri okul kantinlerini denetlendi. Denetimlere katılan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, "Okul kantinleri öğrencilerin sağlığı için tehlike saçıyor" dedi.

Tüketici Hakları Derneği, Türkiye genelinde birçok okulda yaptığı araştırmada çocukların sağlıksız beslendiğini belirleyerek, yetkilileri bir an önce tedbir almaya çağırdı. Derneğin konuya ilişkin raporunda, velilerden gelen şikayetler üzerine 40 il ve ilçedeki 300 dolayında ilköğretim okulu ve lisede yapılan araştırmada öğrencilerin sağlığı açısından risk ve tehlike oluşturabilecek cips, gofret, kek, şekerleme, çikolata, sucuklu salamlı tost gibi yiyecek ve içeceklerin satıldığı ve kantin ve kafeteryaların yeterince denetlenmediği vurgulandı.

Tıp fakülteleri ve TÜBİTAK gibi bilim kuruluşlarının da konuya ilişkin aynı görüşü paylaştığını belirten Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, bu nedenle obezite, hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı, osteohporoz, alerji ve kansere yakalanma riskinin çocuklar arasında hızla yaygınlaştığını söyledi. Çocukların yanlış beslenmeye reklam yoluyla özendirilmesini de eleştiren Çakar, "Özellikle riskli gıdalarla ilgili özendirici reklamlarla bu
gıda reklamlarında çocukların oynatılması yasaklanmalıdır. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Sağlık, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları ile RTÜK'ü acilen göreve çağırıyoruz" dedi.

Mamak Belediyesi zabıta ekiplerinin okul denetimine iştirak eden Turhan Çakar, kantin görevlileri ve öğrencilerle satışı yapılan gıdalardaki riskleri konuştu. Denetime gidilen Abidinpaşa Lisesi'nde okul görevlisi çekimi engellemek isterken, kantin görevlisinin açıklamaları ürkütücü gerçeği bir kez daha göz önüne serdi. Fritözde bekleyen yağın ne sürede değiştirildiği sorusuna kantinci, "Normalinde bazen iyi yağ geçmiyor elimize, haftada bir kere cuma günleri akşam değiştiriyorum. Pazartesi kullanmaya başlıyoruz" yanıtını verdi. Elindeki sağlıklı gıda listesini kantinciye okuyan Turhan Çakar'ın aldığı cevap çoğunlukla, "Burada yok" oldu. Çekimleri engellemek isteyen okul yöneticileri de öğrencilerle röportaj yapılmasına izin vermeyerek, "Burası resmi bir kurum, izin almak gerekir. Görüntü alıyorsunuz, ama belediyenin ekibi gibi girdiniz denetlediniz. Gerisi haddi aşıyor" dedi.

Sonraki denetlemenin yapıldığı Demirlibahçe İlköğretim Okulu'nda ise öğrenciler temizlikten yakındı. Öğrenciler, "Ben memnun değilim. Genellikle pis ve kirli. Kantin hiç temiz değil" dedi. Kantinden hazır meyve suyu alan bir kız öğrenciye yaklaşan Tüketici Hakları Derneği Başkanı Çakar, "Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmenin daha yararlı olacağını söylemediler mi?" diyerek ona taze meyvenin yararlarını hatırlattı. Öğrencilerden biri de, "Fare gördüm geçen sene. Ondan beri hiçbir şey almıyorum. Evden beslenme getiriyorum" diye konuştu.

Denetim ekibindeki doktor, hamburger kızartma makinesindeki pasları işaret ederek, ıslak bezle temizlik yapılmamasını tavsiye etti. Turhan Çakar'ı teselli eden tek görüntü ayva yiyen küçük çocuk oldu. Onu okşayarak, "Görüyor musunuz çocuklar, hep böyle meyve yiyin" diyerek okuldan ayrıldı.

ANKARA-İHA

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.