İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

'Okuldan atma' tarihe karışıyor

'Okuldan atma' tarihe karışıyor
'Okuldan atma' tarihe karışıyor

YÖK Başkanı Prof Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde öğrecilerin okuldan atılmasının kaldırılacağı ile ilgili olarak "Evet öyle bir şey üzerinde çalışıyoruz. Biz öğrencilerin hiçbir şekilde okulla alakasını kesmeyeceğiz" dedi.

DUYGU BEKTAŞ/ANKARA

YÖK Başkanı Özcan, YÖK Genel kurulu toplantısına verilen öğle yemeği arasında güzetecilerin sorularını cevaplandırdı. Özcan, üniversitede atılmaya engelleyecek bir kanun tasarısı taslağı üzerinde çalıştıklarının hatırlatılması üzerine bunun üzerinde çalıştıklarını ve öğrencilerin okulla alakasını kesmek istemediklerini söyledi. Özcan, "Bir öğrenci çeşitli nedenlerle eğitimini bırakırsa geri geldiğinde harcını biraz daha fazla almayı düşünürüz" dedi.

Bu konuda bir yıl sınırı olup olmayacağının sorulması üzerine Özcan, bu konuda bir yıl sınırının olmayacağını hiçbir zaman okuldan atılmanın olmayacağını belirtti. Bir gazetecinin 'Ömür boyu üniversite mi?' şeklindeki sorusu üzerine, Özcan, "Evet, ömür boyu üniversite ama hiç kimsenin onu yapacağını zannetmiyorum.

Öğrencilerin yüzde 99'u bence yine aynı şekilde devam edecektir. Ama bir nedenden dolayı bırakmak zorunda olan insanları da biz okuldan atmayacağız. Bunun en büyük nedeni insanları atıyorsunuz. Bunlar 5 yıl sonra çıkan af ile geri geliyorlar.

Geri geldiklerinde o ders ortadan kalkmış ya da dersin müfredatı değişmiş oluyor. Hocası artık o okulda olmuyor. Üniversiteler için büyük zorluklar çıkıyor. Bunları ortadan kaldırmalıyız" diye konuştu. YÖK Genel Kurul toplantısına ilk kez katılan YÖK üyesi ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Mustafa İsen de gazetecilerin toplantının nasıl geçtiği yönündeki soruları üzerine, "Akademisyen olduğum için benim için yabancı bir ortam değildi. İzleme fırsatı buldum" diye cevap verdi.