İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Pakistan ve Afganistan arasında işbirliği kararı

Pakistan ve Afganistan arasında işbirliği kararı
Pakistan ve Afganistan arasında işbirliği kararı

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik'in Afganistan'a düzenlediği ziyaret sırasında iki ülke arasında terörle mücadelede tam işbirliği kararı alındı.

Temaslarda bulunmak üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'e gelen Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, Afganistan İçişleri Bakanı Hanif Atmar ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Afganistan İçişleri Bakanı Atmar, görüşmelerde Afganistan ile Pakistan arasındaki her türlü işbirliğinin arttırılmasına karar verdiklerini belirtti. Atmar, özellikle terörle mücadele konusunda Afganistan ile Pakistan'ın işbirliği yapması gerektiği konusunda görüş birliğine vardıklarını
ifade ederek, "Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik ile görüşmelerimiz çok iyi geçti. Bizim isteğimiz Pakistan tarafından terörün olduğu, terör eğitiminin verildiği, terörün desteklendiği, korunduğu, barındığı her yeri kontrol altına almak, nerede olursa olsun terörü yok etmektir. Görüşmemizde terörde adı geçen kişilerin karşılıklı olarak kendi ülkelerine teslim edilmesi konusunda hemfikir olduk. Biz, Afganistan'dan kaçıp Pakistan'a giden teröristlerin listesini Pakistan'a vereceğiz. Pakistan da onları yakalayıp Afgan hükümetine teslim edecek. Biz de karşılıklı destekle Pakistan'dan Afganistan'a kaçanların listesini çıkarıp, onları yakalayıp, Pakistan'a teslim edeceğiz. Bu konuda işbirliği yapacağız" ifadelerini kullandı.

Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik ise, "Görüşmelerimiz çok iyi geçti. Özellikle terörle mücadele konusunda işbirliği yapmaya karar verdik. Birbirimize yardım edeceğiz" dedi.

Afganistan'da yapılacak olan seçimler konusunda da değinen Pakistan İçişleri Bakanı, "Seçimlerde Afgan halkının verdiği karara saygılıyız. Bu kararın arkasında olacağız. Kazanan kim olursa olsun onun yanında ve onunla işbirliği içerisinde olacağız" şeklinde konuştu.

EMRUDDİN GURBAN-KABİL