İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Prof. Dr. Engin Özhatay'dan “Çekmeköy'ün Kır Çiçekleri” kitabı

Prof. Dr. Engin Özhatay'dan “Çekmeköy'ün Kır Çiçekleri” kitabı
Prof. Dr. Engin Özhatay'dan “Çekmeköy'ün Kır Çiçekleri” kitabı

Çekmeköy bölgesinde 17 adet endemik ve 30 nadir bitki bulunduğunu tespit ettiklerini ifade eden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Özhatay ve üç akademisyenin birlikte kaleme aldığı “Çekmeköy’ün Kır Çiçekleri” kitabı yayınlandı.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Özhatay, Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Özhatay ve Uzm. Biyolog Mustafa Keskin'in birlikte kaleme aldığı “Çekmeköy'ün Kır Çiçekleri” kitabı yayınlandı. Çekmeköy Belediyesi'nin destekleriyle hazırlanan kitapta, Çekmeköy bölgesindeki endemik, nadir ve diğer çeşitler olmak üzere toplam 650 bitki örneği konu ediliyor.

Çekmeköy'ün 20 endemik bitkisi kitapta

Prof. Dr. Engin Özhatay, Çekmeköy bölgesinde 17 adet endemik ve 30 nadir bitki bulunduğunu tespit ettiklerini ifade ederek, “Kitapta, sözü edilen 20 bitkinin doğada toplanan örneklerinin elle çizilmiş ve boyanmış tabloları yer alıyor. Ayrıca bölgede bulunan 650'ye yakın kır çiçeğinden 250'sinin renkli fotoğrafları ile botanik özelikleri ve aylara göre çiçeklenme zamanları anlatılıyor. Kitapta bunların yanı sıra, sadece Çekmeköy bölgesinde yetişen endemik bitkilerin bulunduğu alanlar ve bu alanların koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu endemik bitkiler arasında ise İstanbul Çiğdemi, Kayışdağı Soğanı, İstanbul Lalesi ve Narin Acı Çiğdem gibi bitkiler bulunuyor” dedi.

Çekmeköy bitki zengini

Türkiye'nin kapsamış olduğu 11 bine yakın Vasküler(çiçekli)bitkisiyle dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını, tüm Avrupa kıtasında bulunan bitki sayısının ise 12 bin civarında olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özhatay şöyle devam etti:

“Ülkemizin bu zengin florası içinde İstanbul 2.300 bitki türü kapsamaktadır. Bu 2.300 türün 650'si Çekmeköy ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu da Çekmeköy ilçesinin bu açıdan ne denli zengin olduğunun göstergesidir. Kitapta amacımız, bu bitkilerin yöre halkına tanıtılması ve böylece bu bitkileri korumalarını sağlamaktır. Bunun yanında ilk defa bir belediyeye Herbaryum(kurutulmuş bitki örneklerinin saklandığı mekân) kurulması önerilmiş ve de gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla amacımız, öğrencilerin bu bitkilerin kurutulmuş örneklerinin varlığını öğrenmeleri ve gelecek nesillere bu bitki koleksiyonlarının aktarılmasını sağlamaktır.”

Prof. Dr. Özhatay, Türkiye'de sadece Çekmeköy civarında çok dar bir alanda kalan tek popülasyonu ile temsil edilen Amsonia Orientalis (Mavi yıldız) bitkisinin ilçenin amblemi olarak önerildiğini ve bunun prensip olarak kabul gördüğünü de sözlerine ekledi.
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.