İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Radyasyonu önleyen perde

Radyasyonu önleyen perde
Radyasyonu önleyen perde

Baz istasyonları, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik dalgaları zararsız hale getiren perde Türkiye'de üretildi.

Çağımızın en büyük sorunu olan sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Perde üreticisi Ahsen Tekstil ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile elektro manyetik radyasyonu önleyici yeni bir ürün geliştirildi. EM CARE adlı perde baz istasyonları, tv-radyo vericileri, radarlar, wireless, telsiz telefon ve cep telefonunun yaydığı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağlıyor. EM CARE perdelerinin yapısında kullanılan ileri teknoloji ürünü Radio Absorbing, elektromanyetik radyasyonu zararsız akıma çevirerek yutuyor.

Dünyada ilk kez geliştirilen EM CARE perdelerinin TÜBİTAK tarafından da test edilerek elektromanyetik radyasyonu zararsız seviyeye düşürdüğü onaylandı. Firma yetkilerinin verdiği bilgilere göre elektromanyetik radyasyonu 10 bin kata kadar azaltan EM CARE, Bursa'daki fabrikada üretilerek yakın zamanda tüketicisiyle buluşacak. Üründe hiçbir kimyasal katkı maddesinin bulunmadığını ifade eden firma yetkilileri, normal perdeler gibi yıkanabildiğini ve ütülenebildiğini belirttiler.


CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlen 16. İstanbul Evtekstili Fuarı'nda ilk kez tanıtılan ürün, özellikle yabancıların büyük ilgisini çekti. Almanya, Amerika ve İtalyan alıcılar tarafından dikkatle incelenen EM CARE, kısa zaman sonra Türkiye ve dünya pazarlarında boy gösterecek. Firma yetkilileri yabancı alıcılarla prensipte anlaşıldığını söylediler.

Cep telefonu görüşmelerinde her hangi bir sıkıntı yaratmayan ürün, bu alandaki benzer örneklerinin aksine elektromanyetik radyasyonu yansıtmayarak elektromanyetik dalgaları zararsız hale getirip yok ediyor. Günlük yaşamda her evde kullanılan perde fiyatına tüketicinin kullanımına sunulacak ürün, firma yetkililerinin açıklamasına göre birkaç yıl içinde tüm dünyada yaygınlaşacak.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.