İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi tahinli pide

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi tahinli pide
Ramazan sofralarının vazgeçilmezi tahinli pide

Konya’da Ramazan ayına özel üretilen Kadınhanı ilçesine has tahinli pide, sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Ramazan ayının gelmesiyle Konya'daki fırınlarda da hareketlilik artarken, Kadınhanı ilçesine has olan tahinli pide vatandaşlardan oldukça ilgi görüyor. Tahinli pidenin Kadınhanı ilçesine has bir lezzet olduğunu anlatan usta Fatih Yemenici, tahinli pidenin Ramazan ayında daha çok tüketilen bir lezzet olduğunu ancak sene içerisinde de tüketilmesine alışkanlık yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Yemenici, tahinli pidenin yapılışı hakkında da bilgiler vererek, “Güzel mayalanmış bir hamur tahinle yoğrularak yapılıyor. İçerisine arzuya göre ceviz, antep fıstığı, fındık gibi malzemeler katılarak çeşitlendiriliyor. İsteğe göre de sade olarak tüketiliyor. Sahurda hem tok tutması hem de az susatması sebebiyle çok tercih edilen bir gıda. İftarda ise üzerine şerbet denilen kestirme dökülerek çok güzel bir tatlı oluyor” dedi.

İsteğe göre fiyatlar değişiyor

Fatih Yemenici, Ramazan aylarında tahinli pideye yoğun ilgi olduğunu ve yoğun talep karşısında ise aşağı yukarı 24 saat çalıştıklarını dile getirdi. Yemenici, fiyatlar hakkında da bilgi vererek, “Sade tahinli pide 12 lira, cevizli 15 lira, cevizli tereyağlı ve cevizli kaymaklı 17 lira, Antep fıstıklı tereyağlı 20 lira” diye konuştu.
Vatandaşlar ise tahinli pidenin Ramazan ayında Konya'nın olmazsa olmazı olduğunu ve her sene Ramazanda gelip aldıklarını belirterek, bu güzel ve farklı tadı herkese tavsiye ettiklerini dile getirdi. 

Barış Gök - Uğur Sarı

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.