İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Referanduma siyasi partiler nasıl bakıyor?

Referanduma siyasi partiler nasıl bakıyor?
Referanduma siyasi partiler nasıl bakıyor?

21 Ekim’de yapılacak referandum için ‘Hayır’ propagandası yapan tek parti CHP. AK Parti, DTP, SHP, BBP, DP, Anavatan ve SP ‘evet’ çağrısı yaptı; DSP halka bıraktı, MHP ise henüz karar vermedi.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa paketinin 21 Ekim’de yapılacak halk oylamasına ilişkin propaganda dönemi başlarken, partiler tavırlarını açıkladılar.

CHP: YA SANDIĞA GİTMEYİN, YA HAYIR OYU VERİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek:
Gümrük kapılarında oy verme işlemi devam ederken anayasa değişikliğinin tekrar ele alınması ve paketten bazı maddelerin çıkarılması son derece yanlış, sakıncalı. Bu paket, bütünüyle referandumdan çekilebilir. Artık cumhurbaşkanı da seçildiğine göre oradaki düzenlemelerin hiçbirinin bir aciliyeti yok. Daha sonra yapılacak anayasa değişikliği içinde bu paketteki konulara da yer verilebilir. Ne yazık ki AKP, bu yola gitmeyerek 18 ve 19. maddeleri metinden çıkararak referandumda ısrarlı. Biz dayatmayla ortaya konulan bir metne, vatandaşlarımızın ya sandığa gitmeyerek ya da sandığa giderse ‘hayır’ diyerek tepki göstermesini istiyoruz, bekliyoruz.

MHP: DESTEĞİMİZ PEŞİN DEĞİLDİ

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: MHP olarak biz bu referandumu anlamsız ve faydasız bulmaktayız, sonuçları itibariyle de bir belirsiz ortam geliştireceğinden endişe duymaktayız. Referandumda nasıl oy kullanılması gerektiğini ise önümüzdeki hafta yetkili kurullarımızda değerlendireceğiz ve ona göre karar vereceğiz. Biz referandum sürecinin krize dönüşmesini engellemek için bir öneride bulunduk; ya süreci durdurun ya da geçici 18. ve 19. maddeyi çıkarın, dedik. Meclis’te verdiğimiz destek bu çerçevede. Desteğimiz sürecin krize dönüşmesini önlemek için, bu destek 21 Ekim’de yapılacak olan referanduma yönelik ‘peşin bir destek’ anlamına gelmiyor. Referandumla ilgili kararımızı bayram sorası yetkili kurullarımızda netleştireceğiz.”

DTP: SEÇMENLERİMİZDEN EVET OYU İSTİYORUZ

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık: Biz daha öncede referanduma ilişkin görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu konuda görüşlerimizde herhangi bir değişiklik yok. Cumhurbaşkanını halkın seçmesini destekliyoruz. Bu açıdan seçmenlerimizden de ‘evet’ yönünde oy kullanmalarını istiyoruz.

DSP ÇEKİMSER, HALKA BIRAKIYOR

DSP Genel Sekreteri Masum Türker: Referanduma sunulacak paket altyapısı hazırlanmamış bir süreci içeriyor. Cumhurbaşkanını halkın seçmesine bir itirazımız yok. Ama bu altyapısı gerçekleştirilmeden aceleyle yapılmış bir düzenlemedir. Referandumda halkın özellikle şu anda AKP tarafından izlenen yolun yanlışlığını görüp ona göre oy vereceğini düşünüyoruz. Hiç kimse cumhurbaşkanını halkın kendi eliyle seçme hakkını önleyemez. Ama buradaki hakkın altyapısı oluşmadığı için ileride diktatörlük yaratabilecek bir yapılanmaya neden olabilir.

SHP: İLK GÜNDEN BERİ DESTEKLİYORUZ

SHP Genel Sekreteri Uğur Celasun: Biz yaklaşık 2 yıl önce cumhurbaşkanını halkın seçmesi için bir kampanya başlatmıştık. Türkiye’nin her yerinde 1 milyona yakın imza topladık. Bunları o zamanki Meclis Başkanına takdim ettik. Bu meseleyi ilk gündeme getiren siyasi parti olarak SHP, cumhurbaşkanını halkın seçmesine yönelik düzenlemeyi destekliyor. Biz referandumda olumlu oy kullanacağız. Seçmenlerimize de bu yönde çağrıda bulunacağız.

BBP: TÜRK MİLLETİNİN ÖNÜNE FIRSAT GELDİ

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: Her platformda cumhurbaşkanını halkın seçmesini savunduk. Bu referandumda, Türk milletinin önüne bir fırsat geldi ve milletimizin kendi cumhurbaşkanını hür iradesiyle seçme hakkını elde etme imkanı doğmuş bulunuyor. Parti olarak her zaman büyük Türk milletinin kendi hür iradesine bırakıldığı zaman hata yapmayacağına inandık. Ancak alelacele çalakalem hazırlanan ve içi doldurulmamış, tanımların ve kavramların belirtilmediği referandumda oylanacak olan bu anayasa değişikliğinin güdük olacağına inanıyoruz. Hükümet de yaptığı hatasını fark etmiş olduğundan dolayı referandumun başlamasına rağmen referandum maddelerinde değişiklik yapılmasını istemektedir.

DP: OY KULLANIN, EVET OYU VERİN

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ercan: 21 Ekim’de gerçekleştirilecek referandumun kilit noktasının cumhurbaşkanını halkın seçmesini düzenleyen anayasa değişikliği maddesidir. Demokrat Parti olarak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini destekliyoruz ve geçmişte de bu görüşü dile getirdik. Vatandaşlardan 21 Ekim’de sandık başına gitmelerini ve oylarını kullanmalarını istiyoruz. Oy kullanma bir hak ve aynı zamanda bir görevdir. Vatandaşlardan bu demokratik hakkı mutlaka kullanmalarını bekliyoruz. Referandum paketindeki cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin düzenlemeyi de destekliyoruz.

ANAVATAN: SİSTEMİN BAŞINI HALK SEÇMELİ

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Sarıbaş: Seçmenleri sandık başına giderek referandum paketine “evet” oyu vermeye çağırıyoruz. Cumhurbaşkanının sistemin başı durumundadır. Türkiye’de sistem, sistemin başını yani cumhurbaşkanını ancak halk seçerse daha demokratik olur. Buna inanıyoruz, bunun içinde pakete ‘evet’ diyoruz.

SP: MİLLİ GÖRÜŞ OLARAK DESTEKLİYORUZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan: Referanduma, ‘evet’ diyeceğiz. Referanduma sunulan, ‘Cumhurbaşkanını halkın seçmesi, milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılması, TBMM Genel Kurulu’nun yapacağı bütün toplantılar için üye tam sayısının üçte birinin (184 milletvekilinin) hazır bulunmasının yeterli kabul edilmesi’ konuları özü itibariyle, milli görüş olarak bizim 40 yıldan beri savunduğumuz görüşlerdir. Nihayet 40 yıl sonra Türkiye, bizim, yani milli görüşün dediği noktaya gelmiştir.GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.