İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Rusya'da 1 Mayıs coşkusu

Rusya'da 1 Mayıs coşkusu
Rusya'da 1 Mayıs coşkusu

Rusya'nın en önemli bayramı sayılan 1 Mayıs Emek ve Bahar Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm yurt genelinde on binlerce kişinin katıldığı coşkulu miting ve yürüyüşlerle kutlandı.

AGŞİN KİŞİYEV-MOSKOVA 

Rusya Komünist Partisi tarafından Moskova'da düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Ellerinde eski Sovyet Birliği'nin bayraklarını bulunduran eylemciler, her yıl olduğu gibi bu yıl da Lenin ve Stalin'in posterlerini taşımayı da ihmal etmediler. Yürüyüş sırasında basına açıklamada bulunan Komünist Partisi Genel Başkanı Gennadiy Zyuganov, Başbakan Putin'e sert eleştirilerde bulunurken, Rusya'yı dünya haritasından silme politikası yürütmekle suçladığı hükümeti bir an önce istifa etmeye çağırdı. 

Olaysız gerçekleşen yürüyüş bitiminde Teatralnaya meydanında miting düzenlendi. Mitingde bir konuşma yapan Zyuganov, Lenin önderliğindeki Bolşevik devriminin Rusya ve dünya tarihindeki önemine dikkat çekerken, "1 Mayıs kutlamaları bizim için Lenin ve Stalin'in yoluna devam etme mücadelesidir. İşbaşındaki hükümetin son yıllarda Lenin ve Stalin'e karşı başlattığı karalama politikası başarısızlıkla sonuçlanacak. Sovyetler Birliği döneminde dünyanın en güçlü devletinde yaşamaya alışık olan halkımız, işbaşındaki hükümetin ülkemizi en geri ülkeler listesine nasıl soktuğunu iyi görmektedir. Rusya'nın tek kurtuluş yolu sosyalizmdir" dedi. 

İkinci Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu'nun Nazi Almanya'sına karşı kazandığı zaferin yıldönümü dolayısıyla 9 Mayıs'ta yapılacak Zafer Bayramı kutlamalarına bu yıl ilk kez NATO askerlerinin de davet edildiğine dikkat çeken Zyuganov, "Hükümetimiz Kızıl Ordu'yla dalga geçmek için NATO'yu da Kızıl Meydan'a davet etti. NATO askerleri Kızıl Meydan'da yürüdükçe ecdadımızın kemikleri sızlayacak" dedi. NATO'ya karşı sloganlar atılan miting daha sonra bayram konseri ile sona erdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.