İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Şahin, Uganda'ya gitti

Şahin, Uganda'ya gitti
Şahin, Uganda'ya gitti

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Bir Anayasa değişikliği teklifi, şu anda ihtiyaç duyulan maddeler itibarıyla da olsa Meclis gündemine geldiği takdirde bunun diğer siyasi partilerle de paylaşılmasının bir yarar olduğunu düşünüyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Şahin, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamento Başkanları Toplantısı için Uganda'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Şahin, İKÖ Parlamento Birliği Konferansı'nın Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kıbrıs'taki mevcut sorun ve Batı Trakya'daki Türk azınlığın sorunlarının üzerinde durulması konusunda uygun bir zemin oluşturacağını söyledi.

İKÖ Parlamento Birliği Konferansı'na katılmak üzere Uganda'ya gittiğini hatırlatan Şahin, İKÖ'nün toplam nüfusu 1 milyarı bulan 57 ülkeden oluşan uluslararası saygın bir kuruluş olduğunu, son dönemde sadece bölgesel konularda değil, küresel meseleler bağlamında da faaliyetlerinin ve görünürlüğünün arttığını ifade etti.

Parlamentolar Birliği'nin de üye ülkelerin parlamentoları arasında tüm İslam dünyasını ilgilendiren güncel konuların ele alındığı önemli bir istişare, eş güdüm platformu olduğunu anlatan Şahin, konferansta Filistin meselesi, Irak, Darfur, Sudan gibi konulara ek olarak Orta Doğu'nun kitle imha silahlarından arındırılması, İslam ülkeleri arasındaki dayanışmanın pekiştirilmesi, İslam ülkeleri parlamentoları ile Batı parlamentoları arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi gibi konuların ele alınacağını söyledi.

Konferansın ayrıca Türkiye'yi yakından ilgilendiren Kıbrıs'taki mevcut sorun, Batı Trakya'daki Türk azınlığın sorunlarının üzerinde durulması konusunda uygun bir zemin oluşturacağını dile getiren Şahin, konferansın 31 Ocak'ta nihai bildiri ve çeşitli karar tasarılarının kabul edilmesiyle sona ereceğini kaydetti. Türkiye'nin 2005 yılını ''Afrika Yılı'' ilan ettiğini, bu çerçevede de 15 ülkede büyükelçilik açılmasının hedeflendiğini kaydeden Şahin, Türkiye'nin 1 Mart 2010 tarihi itibarıyla Uganda'da büyükelçilik açılması konusunda karar verdiğini, büyükelçi olarak da Ahmet Melih Ulueren'in atandığını hatırlattı.

Şahin, bir gazetecinin Anayasa değişikliğine ilişkin sorusu üzerine ise şunları söyledi:
''Anayasa değişikliği uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde, tüm halkın gündeminde. Çok güçlü basın yayın organlarımızın da gündeminde. Sizin bu soruyu sormanız bile, bu sorunun gündeminizde olduğunu gösteriyor. O halde halkın bu denli gündeminde olan bir hususun Meclis'in de gündeminde olması gerekir. TBMM de bu talebe, bu arzuya cevap vermelidir diye düşünüyorum.

Meclis Başkanı olarak benim bir Anayasa değişikliği teklifi vermem söz konusu değil, ama öncelikle iktidar partisine görev düşer diye değerlendiriyorum. Siz de takip ediyorsunuz, ben de haberlerinizden öğreniyorum, iktidar partisinin bu yönde çalışması var. En azından böyle bir izlenimim var. Anayasalar biliyorsunuz hukuk normlarıdır. Mutlaka geniş bir konsensüs sağlanarak, yasalaşması en idealidir.

Bir Anayasa değişikliği teklifi, şu anda ihtiyaç duyulan maddeler itibarıyla da olsa Meclis gündemine geldiği takdirde bunun diğer siyasi partilerle de paylaşılmasının bir yarar olduğunu düşünüyorum. Bu noktada bana bir görev düşerse, Meclis Başkanı olarak bu görevi severek yerine getireceğimi ifade etmek istiyorum.''

Şahin, 'AK Parti grubunun Anayasa hazırlığı konusunda bir sıkıntısı olup olmadığı' sorusuna, ''Benim böyle bir bilgim de yok, izlenimim de yok'' yanıtını verdi. TBMM Başkanı Şahin, 2010 yılının bu beklentilere cevap verecek bir Anayasa değişikliği yılı olmasını temenni ettiğini söyledi.

Açıklamalarının ardından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve beraberindeki heyet, özel uçak ''GAP'' ile saat 15.05'te Uganda'ya hareket etti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.