İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Sarrazin'e meyveli sebzeli protesto

Sarrazin'e meyveli sebzeli protesto
Sarrazin'e meyveli sebzeli protesto

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin'in, "Türklerin ve Arapların manavlıktan başka bir işlevi yok" sözleri protesto edildi.

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) eski Berlin Maliye Senatörü Thilo Sarrazin'in, "Türklerin ve Arapların manavlıktan başka bir işlevi yok" sözleri Türklerin ve Arapların katıldığı bir gösteriyle Berlin'deki SPD genel merkezi önünde protesto edildi.

Alternatif Göç ve Kültür Politikaları Derneği Allmende tarafından organize edilen protesto gösterisine katılan Türkler ve Araplar yanlarında getirdikleri sebze ve meyvelerle Sarrazin'in Türkleri ve Arapları küçük düşürücü sözlerini kınadılar. Gösteride yapılan açıklamada, Sarrazin'in yanı sıra Neukolln Belediye Başkanı Heinz Buschkowsky'nin Türkleri hedef alan açıklamaları ile Kuzey Rhine Westfalia Eyaleti Anayasa Mahkemesi Başkanı Michael Bertrams'ın özellikle Almanya'da yaşayan Müslümanları hedef alan ırkçı açıklamaları kınandı.

Allmende sözcülerinden Bihter Carhoğlu İHA'ya yaptığı açıklamada, "Göçmen toplumunda bugün burada da gördüğünüz gibi Sarrazin'in sözleri kınandı. Bugün burada beklediğimizden çok fazla insanla karşılaştık. Sadece Türklerden, Türk derneklerinden değil, Araplardan, Almanlardan, başka göçmen kesimlerden de insanlar burada. Bu da halkın Sarrazin'e olan tepkisini gösteriyor. Sarrazin'e vatandaşın tepkisini değil siyasilerin tepkisini soruyorsanız eğer, henüz hiçbir tepki alamadık. SPD'den Pankov dışında hiçbir açıklama gelmedi, Sarrazin'in sözleri kınanmayla karşılanmadı. Bizlerde bugün burada SPD'den Sarrazin'i kınamasını ve partiden ihraç etmesini talep etmek için gelmiş bulunuyoruz" diye konuştu.

Öte yandan gösteriye katılan bir grup Türk gösterici, Barış Manço'nun 'Domates, biber, patlıcan' şarkısını Sarrazin için uyarlayarak, "Türklerin ve Arapların manavlıktan başka bir işlevi yok" sözlerini protesto etti. Gösteride açılan "Irkçılık sona ersin" pankartı dikkat çekerken, göstericiler meyveli sebzeleri olarak hazırladıkları dövizlerin üzerine "Sarrazzin için" yazdı.

CİHAT YANIK-BERLİN

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.