İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Şike iddialarını takip ediyoruz"

"Şike iddialarını takip ediyoruz"

Bakan Özak, Bochum Savcılığı'nın ortaya attığı iddialar ile ilgili olarak çalışma yürüttüklerini belirtti.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Almanya'daki Bochum Savcılığı'nın ortaya attığı iddialar ile ilgili olarak çalışma yürüttüklerini belirterek, "Şike iddialarını çok hassas bir şekilde takip ediyoruz" dedi.

Trabzon'da geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel ve heyelanlarda zarar gören Yomra-Özdil karayolunda incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, bakanlığı ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Sporda sorun olan yerleri aşağı yukarı tespit ettiklerini kaydeden Özak, "Adalet Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızla birlikte çalıştık. Şikenin teşviğin TCK'da bir cezası yok, inşallah bunu da getiriyoruz, dopingle ilgili getiriyoruz. Bunlar ahlak dışı, hukuk dışı problemler. Bunları ortadan kaldırmak çok zorsa en azından cezasını vermemiz gerekiyor. Geçen hafta Almanya'da Bochum Savcılığı'nın ortaya attığı iddialar vardı. Bu iddialarla ilgili dün Futbol Federasyonu'ndan bir arkadaşımız İsviçre'de savcı beyle görüştü. Onlar da tam olarak somut bir şey vermediler. Biz zaten daha önce iddiadan 3 tane maçla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Çok hassas takip ediyoruz. Bir takım manipülasyonlar olursa hemen federasyona bildiriyoruz, onları iddiadan çıkartıyoruz. Somut delillere
ulaşmak için Dışişleri ve Adalet Bakanlığımızla birlikte müşterek çalışarak Bochum Savcılığı'ndan Türkiye'deki tespitleri varsa telefon dinlemeleri, menajerler veya ne varsa onları istedik, istiyoruz. Tabi bunun kökünü kazımak bizim görevimiz. Bunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Onu da hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

Bakan Özak, Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav'ın açıklamaları ile ilgili olarak ise "İlhan beyin demecini gazetelerden okudum. Federasyon Başkanlığı bu konuda soruşturma başlattı. Onu da hep beraber göreceğiz" şeklinde konuştu.

Trabzonspor'un Hugo Broos'tan boşalan teknik direktörüğe Şenol Güneş'i getirecek olması ile ilgili soruya ise Özak, şu cevabı verdi:

"Şenol Güneş, dünya çapında bir teknik adam. Trabzonspor olarak Türk sporsever olarak onun kıymetini bilmek lazım. Trabzonspor'un bugün bulunduğu noktaya gelmesini de iyi düşünmek lazım. Bu konuda çok hatalar yapıldı eksikler yapıldı. Şenol, gelip de bunu sihirli değnekle düzeltecek değil. Şenol'a sahip çıkmak, takıma, doğrulara sahip çıkmak lazım. Yönetim oturup bir değerlendirme yapması lazım. 'Nerede yanlış yaptım niye böyle oldu' diye. Geçen sene iyi oynayan iyi sonuçlar alan bir takım bu yıl niye bu duruma geldi. Bir kere takım ruhu yok, 25 oyuncu var ancak takım yok ortada. Bunun suçlusu ya da sorumlusu yönetim kurulu olarak kendisi bir aynaya bakarsa değerlendirirse ki tecrübeli arkadaşlar var. Trabzonspor daha iyi olmalı diye düşünüyorum. Trabzonspor milli takıma katkıda bulunması lazım, Türk futboluna katkıda bulunması lazım. Sıradan bir takım ya da kulüp olmaması lazım. Türkiye'nin beklentisi bu, Trabzonlular'ın beklentisi bu. Ben her zaman Şenol Güneş'le gurur duydum. Gelse de gurur duyarım, gelmese de. Ama o Trabzonspor'un antrenörü olmak ne kadar onur vesilesi bir hadise ise şu durumda Trabzonspor'a gelmesi de bir fedakarlık olarak bunun herkesin değerlendirmesi lazım."

BEKİR KOCA - ERSEN KÜÇÜK - TRABZON

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.