İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Siyah mercimek Türkiye'ye geliyor

Siyah mercimek Türkiye'ye geliyor
Siyah mercimek Türkiye'ye geliyor

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan Sezon Pirinç'in önümüzdeki günlerde piyasaya süreceği Beluga Siyah Mercimek'i basına tanıttı.

Diğer türlerinin aksine çabuk pişme özelliğine sahip siyah mercimeğin en önemli özelliği ise doğal rengi ve sağlığa yararlı antioksidan içermesi.

Türk mutfağını siyah fasulye, siyah ve kırmızı mercimekle tanıştıran Sezon Pirinç, bu seriye yeni çıkacak olan Beluga Siyah Mercimeği’de eklemeye hazırlanıyor. Mercimek ailesinin en küçük ferdi olan Beluga Siyah Mercimeğin özelliklerini anlatan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan: “Biz daima Türk mutfağına yeni ürünler ve değişik tatlar getirmeyi hedefledik. Bunlardan bir yenisi de Türkiye’de hiç bulunmayan Beluga Siyah Mercimek. Siyah mercimek rengini gdo gibi sağlığa zararlı katkı maddelerinin aksine tamamen doğallığından alıyor.

 

Benzerleri olan kırmızı ve yeşil mercimeğin aksine 15 dakika gibi kısa bir sürede pişebiliyor. 120 gram kadar alındığında bir insanın günlük lif oranını rahatlıkla karşılayabiliyor. Ayrıca Antioksidan özelliği sayesinde de sağlığa son derece yararlı. Diğer mercimek türlerinde olan vitaminlerin çok daha fazlasının Beluga Siyah Mercimekte var” dedi. Aplus bir ürün olduğuna dikkat çeken Mehmet Erdoğan, siyah mercimeğin Amerika’daki yalnızca iki çiftlikte ürettiklerini, lisanlı ve patentli olduğuna, vurguladı.


Pirinç sektörüne dair önemli açıklamalarda da bulunan Mehmet Erdoğan,  bu sene buğday ve pirinç üretiminde bir problem olmadığını, aksine her ikisinin de arttığını belirtti. “Geçen yıl Eylül ayında 655 milyon tonluk buğday üretimi öngörülüyordu. Bu rakam 2011 sonu, 680 milyon ton olacak gibi görünüyor. Stok artışı mümkün değil ancak üretimde sıkıntı yok. Bu yıl Rusya, Kanada ve Avustralya'da da bir problem yaşanmıyor. Pirinç üretimi 461 milyon ton olarak bekleniyor. Bu oran tüketimin 3 milyon ton üzerinde.

Ancak fiyatlarda farklı bir endüksiyon var. Çünkü artık bazı ülkeler iç piyasada sosyal fayda sağlayıp ucuza satmak için ürünlerin ticaretini kısıtlıyor. Bu nedenle de fiyatlar artıyor. Emtia fiyatları dolar bazında değerlendirildiği için doların yükselmesi, fiyatları düşürüyor. Bu nedenle dünya genelinde bu yıl fiyat bazında bir artış beklemiyorum. Ben doların daha artacağını düşünmüyorum ancak, Türkiye'de doların yükselmesi devam ederse pirinç fiyatlarında iç piyasada artış yaşayabiliriz. Öte yandan fasulye ve nohutta fiyatlar gergin; biraz artış olabilir” dedi.

Türk hakının değişime açık bir millet olduğunu söyleyen Erdoğan, en çok talebin anadoludan özellikle de Rize ve Malatya’dan geldiğini belirtti. İthalat ve ihracat gelirlerine de dikkat çekerek: “Bu yıl ihracatımızda %25 artış olacak. 2011 yılı içerisinde Orta Doğu’ya 10 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar bir bu kadar daha ihracat yapacağımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu. Ürünün Eylül ayında raflarda olacağını da sözlerine ekledi.

Piştikten sonra parlak kabuğuyla, özellikle çorba, salatalarda, meze olarak sofralarda kullanılmak için uygun olduğunu ve vejetaryen mutfaklarda ideal bir besin kaynağı olarak kullanılan Beluga Siyah Mercimek kaynağını Nil, Dicle ve Fırat nehri bölgesinden alıyor. Adını görünüşünün benzerliği nedeniyle Beluga hayvanlarından alıyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.