İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Sobalı otobüs!

Sobalı otobüs!
Sobalı otobüs!

Konya'nın Beyşehir ilçesinde bir seyyar kokoreççi, sıra bekleyen müşterilerinin üşümemesi için kullandığı otobüse soba kurdu.

ALİ RIZA ÖNSES -KONYA 

İlçe merkezinde seyyar kokoreççilik yapan Gürol Çengel, soğuk günlerin gelmesi ile dışarıda sıra bekleyen müşterilerine üşümemeleri için otobüste sıcak bir mekan sundu. Çengel, otobüse kurduğu sobanın borularını da tavandan dışarıya uzattı. Kokoreççi Çengel, ilçe merkezinde pazarcılık yaptığını ancak işlerin durgun gitmesi üzerine ek iş olarak bu mesleği de icra etmeye başladığını belirterek, "Akşamları bu işi yaparken kokoreç için sıra bekleyen müşterilerimizi üşütmemek adına böyle bir proje gerçekleştirdik. Böylece soğuk kış günlerinde kendimizi de üşütmemiş olduk" dedi. 

İki yıl önce köy hatlarında yolcu taşıyan otobüsünün artık park halinde beklediğini ve iç mekanında misafir ağırlamaya başladığını dile getiren Çengel, yolculuk işinden emekliye ayrılan aracın farklı bir hizmeti yerine getirdiğini söyledi. Otobüsün içerisinde daha önce de soba kurulu olduğunu, tarım arazilerinde yatacak ve oturulacak mekan olarak kullanıldığını anlatan Çengel, kış mevsimi nedeniyle arazide iş kalmadığı için böyle bir hizmette kullandıklarını anlattı. 

Genelde evlerde kullanılan soba ile otobüsün ısıtıldığını belirten Çengel, aracını ileride izin verilmesi halinde kokoreç evine dönüştürmeyi düşündüğünü söyledi. Çengel, "Bacası tüten bir otobüsü dışarıda görenlerin bu durum dikkatini çekiyor, önce şaşırıyor. Sonra da böyle bir fikri iyi düşündüğümüzü söylüyorlar. Kokoreç işini gece yaptığımız için dışarısı bugünlerde soğuk oluyor. Ve 10-15 dakika beklemek gerektiğinde müşteriler üşümek durumunda kalıyordu. Şimdi ise siparişlerini verdikten sonra otobüsün içerisinde bekleyip isterlerse burada yanan sobanın etrafında karınlarını doyurabiliyorlar. Hem ben de otobüsün içerisine servis yaparken aynı zamanda ısınmış ve soğuktan kendimi korumuş oluyorum. Şu an aynı ev ortamı gibi. 5-10 dakikalığına oturanlar, arkadaşlarıyla sohbet ederken daha uzun süreli de içeride oturabiliyorlar" diye konuştu. 

Müşteriler ise hazırlanan ortamı hoş ve güzel olarak değerlendirirken, ilginç bulduklarını belirtiyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.