İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Sözcü, rüşveti kitabına uydurdu!

Sözcü, rüşveti kitabına uydurdu!
Sözcü, rüşveti kitabına uydurdu!

Taşyapı’nın patronu Emrullah Turanlı, aleyhinde haber çıkmaması için Sözcü’ye 1,5 milyon lira verdi. Ödemenin bir kısmını, Akbay’ın “Yaş 75 Yolun Yarısı” kitabından 7 bin 900 tane alarak yaptı. Sözcü, para gelince karalamayı kesip methiye dizmeye başladı.

Yalan, iftira ve çarpıtma haberleriyle Türk basınının yüz karası hâline gelen Sözcü gazetesinin, yüklü paralar karşılığında röportajlar yayınladığı ortaya çıktı. Sözcü'nün patronu Ertuğrul Akbay'ın kitabına uydurarak iş adamlarını âdeta söğüşlediği belirlendi. Gazetemizin belgelerine ulaştığı skandal ‘Bu kadar da olmaz' dedirtti.

SERVET ÇÖPE GİTTİ

İddiaya göre ünlü inşaat firması Taş Yapı'nın patronu Emrullah Turanlı, üç yıl önce 1,5 milyon lira karşılığında Sözcü gazetesine haberlerini yaptırdı. Ödeme, Ertuğrul Akbay'ın kitabı üzerinden gerçekleştirildi. İş adamı Turanlı, Akbay'ın “Yaş 75 Yolun Yarısı” isimli kitabından 7 bin 900 tane aldı. Ücret, Turanlı'nın atık yağ şirketi DEHA Biodizel AŞ'ye fatura edildi. Emrullah Turanlı, kitapları geldiği gibi parçalatıp çöpe attı. Kitaplar için harcanan kâğıt ve kesilen ağaç, çevreci geçinen Sözcü'nün patronunun umurunda olmadı.

OLUMSUZ HABER YAPMA

Ertuğrul Akbay, alacağı 1 milyon 500 bin liranın 182 bin lirasını kitaba saydı. 600 bin lirası Sözcü'ye ilan olarak verildi. Geriye kalan 700 bin lira ile de Sözcü'ye E&A gıda takviyesi ürünleri alındı. Reklam faturaları Taşyapı A.Ş'ye, kitap ve gıda ürünleri ise DEHA Biodizel AŞ'ye kesildi. Bir iddiaya göre Emrullah Turanlı, Sözcü gazetesinin sahibi Ertuğrul Akbay'a 1,5 milyon lira hakkında olumsuz haber yapılmaması için ödedi.

METHİYE MANŞETLERİ

 Turanlı hakkında ayrıca 8 adet olumlu sipariş haber yazıldı. Haberlerde Turanlı öve öve bitirilemedi. Taşyapı'nın patronunu hakkında “Turanlı KKTC'de vergi şampiyonu”, “Türkiye'nin önünü açacak iş adamıdır” şeklinde manşetler atıldı. Bu sırada Emrullah Turanlı, CHP'nin yönettiği Kadıköy Belediyesi ile davalık oldu. Taşyapı, Kadıköy'de Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 45 katlı 4 gökdelen yaptı. Belediye, ‘inşaat kaçak' diyerek ruhsatı iptal etti. Taşyapı mahkemeye gitti ve davayı kazandı. 44 milyon lira tazminat kazanan Turanlı, belediyenin mallarını haczettirdi.

CHP'YE KARŞI

Yargıtay altı ay önce tazminat kararını bozdu. Dava sürecinde Emrullah Turanlı'nın imdadına Sözcü gazetesi yetişti. Turanlı'dan 1,5 milyon lira alan Ertuğrul Akbay, Taşyapı'ya arka çıktı. Sözcü gazetesi “Yapılan haksızlıklara artık yeter diyen Turanlı isyan etti” şeklinde haber yaptı. Yani Taşyapı'nın patronu, Kadıköy Belediyesi ile başlattığı para kavgasında Sözcü'yü kullandı. Gazete, komisyon için CHP'li belediyeye vurdu.

ÇATIYI TAMİR ETTİRDİ

Sözcü'nün patronu Ertuğrul Akbay'ın geçen sene doluda hasar gören köşkünün çatısını Emrullah Turanlı'ya tamir ettirdiği de iddialar arasında. Turanlı'nın tamir için 27 bin lira ödediği, Akbay'ın ayrıca sigorta şirketinden para aldığı belirtiliyor. Akbay, Boğaz'da 50 milyon liraya aldığı malikânede oturuyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.