İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

"SPLM'nin savaş tehdidinden korkmuyoruz"

"SPLM'nin savaş tehdidinden korkmuyoruz"

Juba'daki toplantıda alınacak kararların Sudan hükümeti tarafından uygulanmamasının iç savaşa neden olabileceği yönündeki açıklamalara Sudan Hükümeti'nden cevap geldi.

Güney Sudan Özerk Hükümeti'nin iktidar partisi Sudan Halk Kurtuluş Partisi'nin (SPLM) güney hükümetinin başkenti Juba'daki toplantıda alınacak kararların Sudan hükümeti tarafından uygulanmamasının iç savaşa neden olabileceği yönündeki açıklamasına Sudan Hükümeti'nden cevap geldi.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Sudan Enformasyon Devlet Bakanı Kamal Obied, "Yapılan bu toplantıya Hartum'dan katılan partiler, buradaki prestijlerini büyük ölçüde kaybetti. Güney Sudan kendi çıkarları, kendi politikaları doğrultusunda hareket etmek istiyor. Biz bu toplantıya daha sonradan gelen daveti de kabul etmedik. Amaçları, bizim yanlarında olmadığımızı gösterip Etiyopya'dan Kenya'dan ve Uganda'dan destek almak. Diğer bir amaç ise Katar'ın başkenti Doha'da Darfur için yapılacak barış görüşmelerini baltalamak. Amaçları, Darfur sorununun bitmesini engelleyip Sudan'da mevcut olan istikrarın bozulmasıdır. Juba toplantısı kendilerinin düşünceleri ya da fikirleri ile yapılmadı, başka ülkelerinin güdümü ve paralarıyla organize edildi" diye konuştu.

Sudanlı bir gazetecinin SPLM Genel Sekreteri Bagan Amom'un, "Sudan Hükümeti, Juba toplantısı sonunda alınacak kararların mecliste uygulamaması durumunda iç savaş yaşanabilir" açıklaması ile fikrini sorması üzerine Sudan Enformasyon Devlet Bakanı Obied, "Biz yaşanacak herhangi bir çatışmadan korkmuyoruz. Geçmişte yaşanan çatışmalar nedeniyle neler yaşandığını gördük. Bir çok insan iç savaş nedeniyle hayatını kaybetti. Ama SPLM böyle bir şeye kalkışırsa Sudan Hükümeti bundan korkmuyor" dedi.

Juba toplantısına muhalefetten Halk Partisi lideri Hasan El Turabi, Ümmet Partisi Sadık El Mehdi ve birçok muhalif katıldı. Toplantıda Güney Sudan'ın referandum konusu, Darfur sorunu, 2010'da yapılacak seçimler ve hem referandumu hem de seçimleri önemli derecede etkileyecek olan tartışmalı nüfus sayımı konuları görüşüldü. Çarşamba günü sona erecek olan Juba toplantısı, Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'e karşı yapılmış bir toplantı olarak kabul ediliyor. Sudan İktidar Partisi Ulusal Kongre Partisi ile SPLM arasındaki toplantıya davet edilme konusunda tartışmalar yaşandı. Ulusal Kongre Partisi, toplantı için kendilerine herhangi bir davetiyenin ulaşmadığını belirtti.

SEDAT KÖKLÜ-HARTUM

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.