İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Tel Abyad Sınır Kapısı'nın açılması bekleniyor

Tel Abyad Sınır Kapısı'nın açılması bekleniyor
Tel Abyad Sınır Kapısı'nın açılması bekleniyor

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) destekli YPG birliklerinin kontrolünde bulunan Tel Abyad Sınır Kapısı'nın geri dönüşler için Pazartesi günü açılacağının duyurulması üzerine, bazı Suriyeliler geceyi sınır kapısının çevresinde geçirdi.

ÖSO ve PYD birlikleri, Suriye'nin IŞİD kontrolündeki Tel Abyad ilçesine girmiş, kısa süreli çatışmaların ardından ilçedeki kontrolü ele geçirmişti. ÖSO ve YPG güçleri, tek bir kurşun bile harcamadan Tel Abyad Sınır Kapısı ve Gümrük binasının da kontrolünü ele geçirmişti. Sınır kapısına ve gümrük binasına bayrak asan PYD, ilçenin bir çok noktasında IŞİD tarafından döşenmiş mayınlar ve bombalı tuzakların bulunduğunu belirterek, bunların temizleme işleminin yapılabilmesi amacıyla geri dönmek isteyen Tel Abyadlılar için sınır kapısını 22 Haziran 2015 tarihinde açılacağını duyurmuştu. Haber üzerine bazı Suriyeliler, geceyi Tel Abyad'ın karşısında bulunan Akçakale Sınır Kapısı'nın yakınlarında geçirdi. Eşyaları ve aileleriyle birlikte sınır kapı önüne adeta kamp kuran Suriyeliler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uyanarak, kapının açılmasını beklemeye başladı. Suriyeliler, bazı ihtiyaçlarını gidermelerinin ardından bekleyişlerini kapı önünde sürdürüyor.

UÇAK SESLERİ DUYULUYOR
Sınır hattında dolaşan ve koalisyon güçlerine ait olduğu tahmin edilen savaş uçaklarının sesi, sabahın ilk ışıklarının ardından duyulmaya başlandı. Uçakların Telabyad'ın güneybatısındaki IŞİD mevzilerini vurduğu ileri sürülürken, sınırda bekleyen bazı Suriyeliler ise uçakların Esed rejimine ait olduğunu ve keşif yaptığını iddia ediyor.

Öte yandan, Türk sınır birlikleri de sınırın Türkiye tarafındaki nöbetini aralıksız sürdürüyor.
 

SERHAT DEMİR

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.