İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

TESK eylem hazırlığında

TESK eylem hazırlığında
TESK eylem hazırlığında

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıl öncesi sigaraya zam yapılacağı söylentileri nedeniyle yaklaşık 10 gündür bayilere sigara verilmediğini belirterek "10 gündür zam ve tatil gerekçesiyle bakkal ve bayilere sigara verilmiyor. Bayiler ile vatandaş karşı karşıya getiriliyor. Acilen tütün üst kurulu harekete geçmeli ve zam spekülatörlerinden mutlaka hesap sormalıdır" dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi: "Sigaraya zam söylentileri ile birlikte önce bakkallara ve bayilere sigara verilmesi yavaşlatıldı. Son 5-6 gündür ise bakkal ve bayilere hiç sigara verilmiyor.

Bayiler bu günlerde sadece sigara, süt, yoğurt ve ekmek satışı yaparak para kazanabiliyor. Ancak, bu haksız uygulama ile sigara satışı yapılamadığı gibi vatandaş ile bayiler karşı karşıya getiriliyor.

Devlet kontrol mekanizmasını acilen işletmeli. Bu konuda esnafımızın uğradığı zararı kim ödeyecek. Tütün Üst Kurulu bu konuda inceleme başlatmalı. Aksi halde TESK olarak Birlik ve Federasyonlarla işbirliği içerisinde bu konuda eylem kararı alacağız."

Birileri vatandaşın sırtından haksız kazanç peşinde koşarken esnafın bir karton sigara alabilecek güçünün kalmadığını anlatan Bendevi Palandöken, "Konuya acilen çözüm bulunmalı" dedi.