İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

THD Genel Başkanı Çakar: '48 milyondan fazla kişi yoksulluk sınırının altında'

THD Genel Başkanı Çakar: '48 milyondan fazla kişi yoksulluk sınırının altında'
THD Genel Başkanı Çakar: '48 milyondan fazla kişi yoksulluk sınırının altında'

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Temmuz 2016-Temmuz 2017 dönemine ilişkin son 1 yıllık gıda enflasyonu, asgari ücretlerin ve emeklilerin maaşlarının karşılaştırıldığı basın açıklamasında, 48 milyondan fazla kişinin yoksulluk sınırının altında olduğunu söyledi.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar yaptığı basın açıklamasında Temmuz 2016-Temmuz 2017 dönemindeki gıda fiyatlarındaki artışların incelediğinde tüketicilerin dengeli beslenebilmesi için gerekli olan gıda maddelerindeki artış oranlarının resmi gıda enflasyonunun üzerinde olduğunu, gerekli temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarının aynı zamanda asgari ücretlilerin, çalışan memurların, işçi ve memur emeklilerinin maaş artışlarının üstünde olduğunun görülmekte olduğunu söyledi.

Asgari ücretlilerin gıdadan temizlik mallarına kadar birçok hizmette alım güçlerinin düştüğünü kaydeden THD Genel Başkanı Çakar, “Temmuz 2016-Temmuz 2017 döneminde asgari ücretlilerin net maaşlarında yüzde 7,92 çalışan memurların yüzde 10, emekli memurların yüzde 10,13 emekli işçilerin ise yüzde 10.9 oranında artış olmuştur. Bu maaş artışları ile gıda fiyat artışlarını karşılaştırdığınızda, asgari ücretlilerin 53 gıda maddesinde, çalışan memurlar ve emekli memurların 45 gıda maddesinde, emekli işçilerin ise 41 gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüştür. Bununla birlikte, asgari ücretlilerin ambalajlı su ve şehir şebeke suyla birlikte enerji malları, ulaşım hizmetleri ve temizlik mallarının tamamında satın alma güçleri düşmüştür” şeklinde konuştu.

“TÜİK'in gıda enflasyonunun, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüketicilerin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için hangi gıdaları ne kadar tüketmesi gerektiğine göre değil, fiili olarak ne tükettiklerine bakarak hesaplanmakta” olduğunu söyleyen Çakar, “Temmuz 2016 ayında iki çocuklu eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin eline net bin 362,75TL geçmekte iken Temmuz 2017 ayında ise bin 470.72TL geçmektedir. Yani, asgari ücretlinin maaşı son bir yıl içerisinde 107.91TL artmıştır. Oysa, dört kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için Temmuz 2016'da gıda giderleri bin 369,76TL iken Temmuz 2017 ayında bin 497,66TL olmuştur. Bu rakamlar aynı zamanda açlık sınırıdır. Yani, dört kişilik bir ailenin aylık geliri bu rakamların altında ise bu aile açlık sınırının altında yaşıyor demektir. Bu duruma göre, Türkiye'de eşi çalışmayan iki çocuklu asgari ücretliler açlık sınırının altında yaşıyorlar. Türkiye'de yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan tüketiciler ağırlıklı olarak unlu gıdalardan oluşan karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme tarzı sürdürmek zorunda bırakılmışlardır. TÜİK'de bu beslenme tarzını oluşturan gıda maddelerini enflasyon hesaplarında ağırlık noktası olarak ele almaktadır” diye konuştu.

Türkiye'de milyonlarca kişinin resmi asgari ücretin altında sigortasız çalıştırılmakta olduğunu söyleyen Çakar, “Genç işsizlik rakamları da yüzde 25'ler dolayındadır. Söz konusu açlık ve yoksulluk rakamları ile TÜİK'in hane halkı kullanılabilir gelir rakamlarını karşılaştırdığımızda, nüfusun yüzde 20'den fazlasının (16 milyondan fazla kişi) açlık sınırının altında, yüzde 60'dan fazlasının ise (48 milyondan fazla kişi) yoksulluk sınırının altında yaşadığı anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.  

Zeynep Babacan - Emre Yüzügüldü

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.