İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Tüketici haklarından BDDK'ya tepki

Tüketici haklarından BDDK'ya tepki
Tüketici haklarından BDDK'ya tepki

Tüketici Hakları Genel Başkanı Turhan Çakar Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu'nun (BDDK) hazırladığı taslağa 'BDDK hazırladığı yönetmelik ile Deli Dumrul ücretlerini yasal hale getiriyor' diyerek tepki gösterdi.

Tüketici Hakları Genel Başkanı Turhan Çakar Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK)'nun hazırladığı taslağa 'BDDK hazırladığı yönetmelik ile Deli Dumrul ücretlerini yasal hale getiriyor' diyerek tepki gösterdi. Çakar yaptığı yazılı açıklamada "Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu'nun hazırlamış olduğu “Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı” ile bankaların almış olduğu deli dumrul ücretleri yasal hale getiriliyor! Yönetmelik Taslağının “Tüketici ve Konut Finansmanı Kredilerine İlişkin Ücretler” başlıklı 10.maddesine göre, 100 bin TL konut kredisi çeken bir tüketici 500 TL tahsis ücreti ödeyecektir. Yönetmelik Taslağı bu şekilde yürürlüğe girerse dosya masrafı yerine artık bundan sonra tahsis ücreti alınacaktır." şeklinde değerlendirdi.

Çakar, açıklamasında bugüne kadar alınan deli dumrul ücretlerinden olan hesap işletim ücreti, para çekme ücreti, yıllık üyelik ücreti, ek kart yıllık üyelik ücreti, kart yenileme ücreti, nakit avans çekim ücreti, fatura ödeme ücreti, arşiv-araştırma ücreti, bakiye sorgulama ücreti gibi ücretler artık yasal hale geleceğini açıkladı.

Çakar açıklamasında şu ifadelere yer verdi "Tüm tüketici örgütleri olarak iki yıldan beri olayın bu noktaya gelebileceğini alınan deli dumrul ücretlerinin yasal güvenceye kavuşturulmaması gerektiğini ve bu ücretlerin alınmaması için yasaya hüküm konulması gerektiğini, eğer bu ücretlerin alınacağı yasal hüküm altına alınırsa bu deli dumrul ücretlerinin önünün açılacağını belirtmiştik. Ne yazık ki bu da gerçekleşti. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 4.maddesi ile bankaların alacağı ücret komisyon masraflar konusunda BDDK'ya yetki verilmesinin “ciğerin kediye teslim edileceği” anlamını taşıyacağını belirtmiştik. Aynen dediklerimiz gerçekleşti."
 

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.