İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türk kültürü, iş birliği protokolüyle dünyaya tanıtılacak

Türk kültürü, iş birliği protokolüyle dünyaya tanıtılacak
Türk kültürü, iş birliği protokolüyle dünyaya tanıtılacak

Türk Halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla çalışmalar yapan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Girne Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Eğitim ve kültür alanlarında işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen protokole, Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Cemre Günsel Haskasap ile TÜRKSOY Başkanı Düsen Kaseinov imza attı.
İmzalanan bu protokolle, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Toplulukları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki eğitim, kültür ve sanat alanlarında ortak projeler yürütülecek.

Eğitim ve kültür ilişkileri güçlendirilecek

Protokol imza töreni sırasında konuşan Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Cemre Günsel Haskasap, TÜRKSOY ile yapılan protokolle işbirliği çalışmalarının bundan sonra çok daha yoğun bir şekilde devam edeceğini dile getirdi.
Dr. Cemre Günsel Haskasap, “Bundan sonra gerçekleştirilecek olan eğitim ve kültür ilişkilerinin kapsamı daha da genişletilerek, ilişkiler halkların ve ülkelerin sürdürülebilir işbirliğine dönüşecek” dedi.

Yeni kültür köprüleri inşa edilecek

TÜRKSOY Başkanı Düsen Kaseinov da, yapılan eğitim ve kültür işbirliği anlaşmasının Türk Dünyası'nın eğitim ve kültür çalışmalarına ayrı bir zenginlik katacağını söyledi.
Yürütülecek etkinliklerin kardeş ülke KKTC ile Türk toplulukları halkları arasında yeni kültür köprüleri inşa ederek, var olan kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğini belirten Kaseinov, “İmzaladığımız bu protokol ile ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin bilimsel, akademik ve kültürel alanda daha da gelişeceğine olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Akademik, sosyal ve kültürel çalışmalar yürütülecek

Protokol ile kültürel etkileşimi ve paylaşımı sağlamak, Türk Kültürü ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak, eğitim-öğretim alanlarında ortak projeler yürütmek, geliştirmek ve karşılıklı olarak iş birliğini teşvik etmek amaçlanıyor.
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.