İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türker, Baykal'ı ziyaret etti

Türker, Baykal'ı ziyaret etti
Türker, Baykal'ı ziyaret etti

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişikliğinin hangi dönemde yapılacağının uzlaşmayla belli olması gerektiğini söyledi.

ENGİN KOCABIYIK/ANKARA

DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin TBMM Başkanlığı'na sunduğu Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tekliflerin desteklenmesi için TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin liderlerine yapacağı ziyaretlere CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile başladı. Saat 13.00'de başlayan ve basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyarete Masum Türker, beraberindeki bazı parti yetkilileriyle birlikte geldi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türker, Deniz Baykal ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Türker, Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası'nda bazı değişiklik taleplerinde bulunduklarını ve bu konularla ilgili olarak Baykal ile görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.


Türker, Anayasa değişikliği tartışmalarıyla ilgili olarak ise, "Kutuplaşmanın olduğu günümüz toplumunda bütünlüğü sağlayacak bir demokratik anlayışa gerek var. Anayasa'yla ilgili olarak 'şu şöyle olsun' şeklinde bir görüşümüz olamaz. Yeni yapılacak Anayasa'nın bu dönemde mi, yoksa gelecek dönemde mi yapılacağı belli olmalı. Önce bu konuda uzlaşma sağlanmalı. Meclis gücünü kaybetmeden, yapılacak Anayasa toplumun her kesiminin görüşünden faydalanarak yapılmalı" diye konuştu.

Türker, Deniz Baykal'a seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi ve kadın kotasının yüzde 50'ya çıkarılmasıyla ilgili görüşlerini ilettiğini ve Baykal'ın da bu konularla ilgili faydalı fikirlerinin olduğunu kendisine ilettiğini söyledi. Türker, diğer parti başkanlarıyla da görüşmeyi planladıklarını ve bu konuda haber beklediklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.