İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türkiye'nin süt tüketimi Avrupa'nın dörtte biri

Türkiye'nin süt tüketimi Avrupa'nın dörtte biri
Türkiye'nin süt tüketimi Avrupa'nın dörtte biri

Kişi başına yıllık içme sütü tüketimi Finlandiya'da 139 litre, İngiltere'de 100 litre, İtalya'da 63 litre iken Türkiye'de ise bu miktarın sadece 24 litre olduğu belirtildi.

İSTANBUL / İHA

Uluslararası Sütçülük Federasyonu tarafından 1956 yılında ilan edilen "21 Mayıs Dünya Süt Günü" dolayısıyla açıklama yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, daha fazla üreten ve tüketen bir toplum olmanın bir devlet politikası olması gerektiğini belirterek, günde bir bardak süt içen bir çocuğun, protein ihtiyacının yüzde 35'ini, kalsiyum ihtiyacının yüzde 52'sini, B12 vitamini ihtiyacının yüzde 98'ini karşıladığını ifade etti.

Bu tabloyu değiştirmek amacıyla özellikle son yıllarda önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Erdal Bahçıvan, öncelikle kaliteli ve AB hijyen şartlarına uygun süt üretiminin arttırılması gerektiğini dile getirdi.

Bahçıvan, hayvancılık sektöründe yem bitkisi üretiminden, kaliteli sütün primle özendirilmesine, çiftlik yatırımlarının teşvikinden hayvan hastalıkları ile mücadeleye kadar çok geniş kapsamda teşvik politikaları geliştirilerek uygulamaya konulduğunu vurguladı.

Kaliteli süt üretimini arttırma politikasına paralel olarak süt ve süt ürünleri tüketiminin de özendirilmesi gerektiğine işaret eden Bahçıvan, "Böylesine önemli bir besin kaynağının özellikle çocuklarımız tarafından yeterli tüketilmesini sağlamayı, süt içme alışkanlığını küçük yaştan benimsetmeyi amaçlayan politikalar üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Amaç, 2013 yılı itibariyle süt üretimimizi kayıtlı ve AB standartlarında olmak üzere, mevcut üretim olan 12,5 milyon tonun yaklaşık iki misline yani 23 milyon tona çıkartmaktır" diye konuştu.

Süt tüketiminin artırılması için SETBİR olarak birçok çalışma yaptıklarını kaydeden Erdal Bahçivan, sütün daha fazla tüketilmesini özendirecek reklam, tanıtım kampanyalarının yanı sıra "okul sütü" programı uygulanması konusundaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Türkiye'de bir İngiliz'in dörtte biri, bir İtalyan'ın üçte biri kadar süt içildiğini belirten Bahçivan, kişi başına yıllık içme sütü tüketimi Finlandiya'da 139 litre, İngiltere'de 100 litre, İtalya' da 63 litre iken Türkiye' de ise bu miktarın sadece 24 litre olduğunu bildirdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.