İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail'le 'Filistin' soruşturması

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail'le 'Filistin' soruşturması
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden İsrail'le 'Filistin' soruşturması

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Fatou Bensouda, ICC'nin İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında iddia edilen savaş suçları hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında iddia edilen savaş suçlarına ilişkin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (ICC) soruşturma kararı geldi. ICC Başsavcısı Fatou Bensouda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ICC'nin İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında iddia edilen savaş suçları hususunda soruşturma başlattığını kaydetti. Bensouda, "Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığının Filistin'deki duruma ilişkin bir soruşturma başlattığını açıklıyorum" ifadelerini kullandı.

Soruşturulacak tarih aralığına değinen Başsavcı Bensouda, "Mahkemenin yetki alanı içinde yer alan ve durumun büroma sevkinde atıf yapılan 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana işlendiği iddia edilen suçları kapsayacak" dedi.

Bensouda, ofisinin yürüttüğü soruşturmanın ICC'nin kuruluş ilkelerine uygun olarak, bağımsız, tarafsız ve nesnel olarak, korku veya ayrıcalık olmaksızın yürütüleceğine ve suç faaliyetinin gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin bir değerlendirmeyle ilgili tüm gerçekleri ve kanıtları kapsayacağını belirtti. Başsavcı Bensouda soruşturma kararının, "özenli bir ön inceleme" olarak adlandırarak, hem İsrail hem de Filistin topraklarından temsilcilerle eşgüdüm içinde yaklaşık 5 yıl süren bir inceleme yapılmasının ardından alındığını belirtti.

Soruşturma kararı ayrıca, ICC 'nin Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki cezai yargı yetkisini kullanabileceğine dair Şubat ayında aldığı kararın ardından geldi.