İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Uzmanlardan domuz gribi açıklaması

Uzmanlardan domuz gribi açıklaması
Uzmanlardan domuz gribi açıklaması

İstanbul Tabip Odası'nda domuz gribine ilişkin yapılan toplantıda, virüsün önümüzdeki sonbaharda güney yarımküreye doğru kayacağı ve daha güçlenmiş bir şekilde geleceğine dikkat çekilerek, gerekli önlemlerin alınması için uzun bir zaman diliminin mevcut olduğu bildirildi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikro Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen domuz gribine ilişkin İstanbul Tabip Odası'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Haluk Eraksoy, virüsün çok sık değişikliğe uğrayabilen bir virüs olduğunu ifade ederek, virüs için bir aşı geliştirilse bile virüsün genetiği sürekli değiştiğinden dolayı bir süre sonra etkisiz hale gelebileceğini söyledi.

Gribin önemli özelliğinden birinin insanlarda görüldüğü gibi hayvanlarda da görülmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haluk Eraksoy, bu durumun gribi önemli kıldığını kaydetti. Şuanda karşılaşılan virüsün ilk olarak domuzlarda ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Eraksoy, "Ancak şuandaki virüs domuz kaynaklı virüse benzememektedir.

Bu virüs kuş gribinin genetik elemanlarını ve insan genetiğini de taşımakta. Bu yüzden bu melez bir virüstür. Türkiye'ye şuanda hastalığın bulaşmaması, önümüzdeki günlerde de bulaşmayacağı anlamına gelmez. Hastalık görülen ülkelerle Türkiye'nin ilişkilerini kesemeyeceğine göre, ülkemizde de yakın zamanda hastalık görülebilir. Ancak içinde bulunduğumuz mevsimle birlikte düşünürsek hastalık daha iyi çoğalabileceği kuzey yarımküreye doğru kaymaktadır.

Önümüzdeki son baharda virüs ülkemizde gerekli olan şartları gördüğünde güney yarımküreye doğru kayacak ve daha güçlenmiş bir şekilde karşımıza çıkabilecektir. Bizim toplumumuzda da diğer toplumlar gibi bu virüse karşı bir bağışıklık olmadığı gibi gerekli olan önlemleri almamız için önümüzde uzun bir zaman mevcuttur" diye konuştu.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen ise bu hastalığın küresel krizin tüm dünyayı sardığı, çalışma ve beslenme koşullarındaki eksikliklerin ortaya çıktığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekerek, "Küresel krizinde hastalıkta büyük etkisi var. Hastalandığımızı bilmeden, hastalığın kuluçka süresinde günlerce hastalık ortaya çıkana kadar toplumda hasta olmadığımızı düşünerek dolaşabiliriz.

Bu da tanecik yolu ve solunum yoluyla bulaşabilen bu hastalığın kolayca diğer insanlara bulaşmasını sağlar. Bunu sadece insanlar için söylemek uygun olmaz. Çünkü bu hastalık hayvanlarda da görülmekte ve bu hastalığı daha da önemli bir hale getirmektedir. Şuanda ki hastalığı kişisel tedbirlerle önlemek mümkün değildir. Toplumsal tedbirleri harfiyen yerine getirerek, hastalıkla savaşmalıyız" dedi.

SEVDAT DURMAZ-İSTANBUL

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.