İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Uzun süreli gürültü işitme kaybına yola çıyor

Uzun süreli gürültü işitme kaybına yola çıyor
Uzun süreli gürültü işitme kaybına yola çıyor

Yüksek şiddetteki sesin iç kulaktaki işitme sinirlerine zarar verdiği ve özellikle uzun süreli şiddetli gürültüye maruz kalmanın işitme kaybına yola açabileceği belirtildi.

Medical Park Trabzon Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Özcan Acuner, gürültünün zararları hakkında bilgiler verdi. Yüksek şiddetteki sesin iç kulaktaki işitme sinirlerine zarar verdiğini kaydeden Acuner “Sesin şiddeti ne kadar fazlaysa zarar verme ihtimali o kadar artar. Kulağa verdiği zarar ,sesin şiddeti kadar ,gürültüye maruz kalma süresinin uzunluğuylada ilgilidir. Gürültü öncelikle yüksek frekanslardaki seslerin (ince seslerin) işitilmesini azaltır. Gürültüye maruz kalma süresi uzarsa daha alçak frekanslardaki seslerin işitilmesi de etkilenir. Ani yüksek şiddetli sese maruz kalınması geçici hatta bazen de kalıcı olabilen işitme kayıplarına neden olabilir. Ancak uzun süreli ve tekrarlayan gürültü genellikle kalıcı işitme kaybı yapar. 90 db gürültüye günde 8 saatten daha fazla maruz kalınması, 100db gürültüye günde 2 saat, 115 db gürültüye de günde 15 dk'dan fazla maruz kalınması kalıcı zararlar verebilir” dedi.

“Uzun süreli gürültüye bağlı işitme kaybı olan hastaların erken safhalarda, gürültü önce yüksek frekanslı seslerin işitmesini bozduğu için sadece gürültülü yerlerde duyulanı anlama zorluğu ve çınlama (tinnitus) hissedilebilir” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Özcan Acuner “Kulaktaki hasar ilerledikçe karşılıklı konuşmalarda da işitme kaybı gözlenir ve çınlama artar. Ani gürültüye maruz kalındığında ise hasta özellikle gürültüye maruz kalan kulak tarafında duymama,çınlama ve tıkanıklık şikayetleri başlar..Bu hastaların muayenesinde gürültü, iç kulak adı verilen bölümü etkilediği için tamamen normal bulgular saptanır. İç kulak hakkında bilgi sahibi olabilmek için odiometri adı verilen işitme testleri yapılır. Bu testlerde işitme kaybının derecesi ve hangi frekanslarda olduğu saptanır” şeklinde konuştu.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Özcan Acuner, gürültünün zararlarından korunma konusunda şu uyarılarda bulundu: “Gürültülü iş yerlerinde çalışan kişiler, iç kulak hasarından korunmak için mutlaka kulak tıkaçları kullanmak zorundadırlar. Sadece pamuk veya benzeri şeylerle kulakların tıkanması gürültünün azaltılmasında çok az etkilidirler. Gürültülü iş yerlerinde çalışma sürelerinin ayarlanması, kulakların korunması açısından önemlidir. Ayrıca bu iş yerlerinde çalışanlar yılda bir kez olmak üzere odiometrik ölçümlere tabi tutulmalıdır.

Ayrıca ,özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan kulaklıklarla da yüksek sesli ve uzun süreli müzik dinlemekte benzer zararlı etkileri olabileceğinden dikkatli olunması gerekmektedir..Hatta uzun süreli ve sık cep telefonları ile konuşanlarda, iç kulakta oluşan manyetik alan etkisi ile özellikle baş dönmesi şikayetleri olan hastalarda zararlı etkiler görülebileceği akılda tutulmalıdır.”