İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yenilenebilir enerjide önemli bir adım

Yenilenebilir enerjide önemli bir adım
Yenilenebilir enerjide önemli bir adım

Yenilenebilir enerji alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Renewable Energy Systems Holdings Limited (RES), bugün T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) ile yaptığı ortak duyuruda, Türkiye'de rüzgar enerjisi alanında önemli projeleri içeren bir portföy satın aldığını açıkladı.

Açıklamada, toplamda, 500 MW'lık rüzgar enerjisi projelerini kapsayan söz konusu satın almanın, rüzgar enerjisi üretimi açısından oldukça geniş bir ekonomik potansiyele sahip Türkiye pazarında, RES tarafından atılan son derece önemli bir ilk adım olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, rüzgar enerjisi lisanslarının sonuçlanmasının beklendiği bir kaç aylık dönem sonrasında, anılan projeler 3-4 yıllık bir süreçte gerçekleştirilebilecek. Kademeli olarak ilerleyecek projelerin toplam yatırım miktarının ise yaklaşık 750 milyon Euro olduğu belirtildi.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında sahip olduğu güçlü potansiyele dikkat çekilen açıklamada, RES'in rüzgar ve güneş enerjisi alanlarına odaklanacağına da yer verildi. RES, yenilenebilir enerji alanında global çapta gösterdiği faaliyetler ile rüzgâr ve güneş enerjisi üretim projelerini; saha değerlendirmesinden tesis tasarımına, finansmandan inşaata, operasyondan işletme ve bakıma kadar her yönü ile geliştirebilecek yetkinliğe sahip uluslararası bir isim.


RES, 2008 yılı sonunda İstanbul merkezli olarak faaliyete geçirdiği RES Anadolu şirketiyle ile Türkiye pazarına verdiği önemin ve bu pazardaki büyüme stratejisinin ilk sinyallerini vermişti. Atılan bu ilk adım paralelinde, şirketin istihdam açısından da dikkat çekici bir büyüme kaydetmeyi planladığı belirtildi. RES Akdeniz CEO'su Jean-Marc Armitano konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Akdeniz bölgesi pazarlarına yönelik büyüme planlarımızı sürekli olarak gözden geçirmekteydik. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye'nin enerji sektöründeki en önemli büyüme alanlarından biri olduğunu gördük. Türkiye'nin artan elektrik enerjisi ihtiyacı, karbon salınımını düşürme gereksinimi ile bir bütün olarak ele alındığında, bu toprakların barındırdığı geniş rüzgar ve güneş enerjisi kaynakları, ihtiyaçların karşılanması için son derece uygun bir ortam sunuyor. Yatırım kararımız, Türkiye'de uzun ve başarılı bir süreci kapsayacak girişimimizin ilk kilometre taşıdır" dedi.

RES Anadolu İş Geliştirme Direktörü Kaya Tarhan ise, özellikle böyle bir dönemde Türkiye pazarına girmekten heyecan duyduklarını vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemin, projelerin başarıyla tamamlanması için zaman ve yoğun emek gerektiren bir süreç olduğunun bilincindeyiz. Verilen emeklerin olumlu sonuçlarını almak için var gücümüz ile çalışmaya hazırız" şeklinde konuştu.

RES'in aldığı yatırım kararının arkasında, Alpaslan Korkmaz'ın liderliğindeki Başbakanlık Yatırım Ajansı ekibinin kapsamlı çalışmaları yer alıyor. Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, RES'in aldığı yatırım kararına ilişkin olarak şunları söyledi: "Yatırım Ajansı olarak Türkiye'de yenilenebilir enerji projelerinin uygulanabilmesi için bir süredir yatırımcılarla temastayız.

Bu anlamda, RES'in attığı adım bizi çok memnun etti. Ülkemizin bu alanda sahip olduğu potansiyeli göstermek açısından büyük önem taşıyacak bu yatırım, aynı zamanda Türkiye'deki enerji piyasasının serbestleşmesine paralel olarak, yeni yatırımcıların da ilgisini çekecek önemli bir örnek oluşturuyor. Rüzgar enerjisi yatırımlarında, EPDK tarafından yürütülen hassas değerlendirme süreci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın konuya dair vizyoner yaklaşımları, Türkiye'nin bu alandaki iddiasını arttırmaktadır. Yatırım Ajansı olarak kendilerine ayrıca teşekkür ederiz."

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.