İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Yıldırım'dan yüzer ‘Zübeyde Hanım' müzesi

Yıldırım'dan yüzer ‘Zübeyde Hanım' müzesi
Yıldırım'dan yüzer ‘Zübeyde Hanım' müzesi

Binali Yıldırım; 'Yüzer müze, bir yandan büyük Atatürk'ün validesi Zübeyde Hanım'ın hatırasını yaşatırken diğer yandan da gençlere deniz sevgisini öğretecektir' diye konuştu.

Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ismini taşıyan ve hem müze hem de gençlere denizciliğin anlatılacağı eğitim merkezi olarak hizmet verecek gemi, Karşıyaka iskelesinde hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Berkin Elvan’a rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Yıldırım, bugün İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin yıldönümü olduğunu söyledi. Dünyada "Korkma" diye başlayan başka bir İstiklal Marşı'nın olmadığını, bunun da Türk milletinin vasfı, özelliği olduğunu belirten Yıldırım, “Mevlam bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin” dedi.


GEMİ BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ
Zübeyde Hanım gemisinin 1987 yılında şehir hatları adına inşa edildiğini ve uzun yılar İstanbullulara boğazda iki yaka arasında taşımacılık gerçekleştirdiğini, görevini bitirdikten sonra ömrünü tamamladığını anlatan Yıldırım, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ismini yaşatmak ve bundan sonraki dönemde de gençlere amatör denizciliği öğreten bir müze olarak hizmet etmesi için geminin elden geçirildiğini kaydetti.
Geminin İstanbul'dan gelerek Zübeyde Hanım'ın kabrinin bulunduğu Karşıyaka'da sahile demirlediğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu; “Bu gemi sadece bir yüzer müze değil aynı zamanda eğitim salonu ve atölyeleriyle de genç yavrularımıza, öğrencilerimize çok büyük destek verecek. Bu yüzer gemi, şimdi Karşıyaka'da, İzmirli hemşehrilerimizin özellikle gençlerimizin ziyaretine açık olacak ama bu bütün İzmir'in yüzer denizcilik müzesi, Zübeyde Hanım'ın anılarını yaşatan bir müze olacak. Zübeyde Hanım adını taşıyan bu müze istendiği takdirde başka sahillere, başka illere de gidebilme kabiliyetine sahip. Geminin motorları tamamen yenilendi, bütün aksamları elden geçti. İstanbul'dan çekilerek değil kendi gücüyle geldi. Şunu söyleyebilirim. Körfezde ulaşım için çalışan gemilerden daha iyi durumda, öyle de bir performansı var.”


İZMİR YILLARDIR HİZMETE HASRET
İzmir’de deniz ulaşımının kullanılmadığını sözlerine ekleyen Yıldırım, “İzmir Körfezi'nde çalışan gemiler maalesef yaş ortalaması 30'a yaklaşmış gemilerden oluşuyor. O yüzden de körfezde deniz taşımacılığı beklenen ilgiyi, rağbeti görmüyor. 36 bin İzmirli hemşehrimiz deniz ulaşımını kullanıyor. Burada hemen ayağımızın dibindeki Allah'ın bahşettiği doğal asfaltı yeterince kullanamıyor. Onun yerine sahilden saatlerce karayoluyla gitmek mecburiyetinde kalıyor. İnşallah bunların hepsi değişecek. İzmir deniz ulaşımında da metroda da otobüs, minibüs toplu taşımacılıkta da hak ettiği yere gelecek. 30 Mart bir anlamda her ne kadar bir referendum havasına sokulsa da İzmir için yerel hizmetlerin başlayacağı tarih olacaktır. İzmir yıllardır bu yerel hizmetlere hasret kaldı” diye konuştu.
İzmirlilerin kentin geçmiş 30 yılını hayal eder durumda olduğunu, vatandaşların ‘İzmir 30 yıl önce şöyle güzeldi, şuyu, buyu vardı’ dediğini dile getiren Yıldırım, “Geçmiş 30 yılını özlemek yerine gelecek 30 yılını hayal eder halde olmalıdır. Bu işte bir terslik var. Halbuki şehrin geleceğini kurgulamamız, hayal etmemiz lazım. Bunun için bu güzel yüzer müze, bir yandan büyük Atatürk'ün validesi Zübeyde Hanım'ın hatırasını yaşatırken diğer yandan da genç yavrularımıza denizciliği, deniz sevgisini öğretecektir. Bugün İzmir'de ilklerden en var diye sorarsanız tek bir şey var. İzmir'in birinci olduğu tek konu imarsız, ruhsatsız yapılaşmadır. Onun dışında hiçbir birinciliği kalmadı. Bu İzmir'in hakettiği birşey değil’ şeklinde konuştu. Yıldırım, geminin iskeleye demirlemesine izin veren Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve emeği geçenlere teşekkür etti.


Konuşmaların ardından Yıldırım'a plaket verildi. Yıldırım, Orakçı ile AK Parti İzmir Milletvekilleri Mehmet Tekelioğlu, İlknur Denizli ve protokol üyeleri yüzer müzenin açılış kurdelesini kesti ve gemiyi gezdi.
Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ismini taşıyan gemi, Karşıyaka iskelesinde hem müze olarak hem de öğrencilere denizciliğin anlatılacağı eğitim merkezi olarak faaliyet gösterecek.
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, müze açılışının ardından Zübeyde Hanım’ın kabrini ziyaret etti. Yıldırım, Zübeyde Hanım’ın kabrine çiçek koydu, dua etti.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.