İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

YÖK Başkanı'na kırmızı kart

YÖK Başkanı'na kırmızı kart
YÖK Başkanı'na kırmızı kart

Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri, Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) açıkladığı harç zamlarını protesto ederek Başkan Yusuf Ziya Özcan'a kırmızı kart gösterdi.

ORHAN AKIN/BURSA

Uludağ Üniversitesi Mediko sosyal binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, YÖK'ün açıkladığı harç zamlarını sloganlarla protesto etti.

"Harç zamlarını kabul etmiyoruz, har(a)ç vermeyeceğiz" yazılı pankart açan öğrenciler adına açıklama yapan Çağdaş Cengiz, YÖK'ün önerisinde üniversite öğrenci katkı paylarında astronomik artış olduğunu söyledi.

Birinci öğretim için yüzde 8 olarak belirlenen artışın, ikinci öğretim için yüzde 100'le yüzde 500 arasında belirlendiğine dikkat çeken Cengiz, "Yüksek öğretimde on binlerce öğrenciyi ilgilendiren bu zamlar, ekonomik krizin giderek derinleştiği ülkemizde yıkım demektir. Bu süreç halen öğrenimine devam eden binlerce öğrencinin okullarını bırakması anlamına gelmektedir. Bu öneri ile gerçekleştirilmeye çalışılan, devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasındaki farkı ortadan kaldırarak özel okullara avantaj sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Harç ücretlerini ödemek için bazen çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Cengiz, "Yaşanan ekonomik kriz koşullarında bu tasarıya imza atan YÖK Başkanı ve YÖK üyeleri derhal istifa etmelidir. Bizler buradan Yusuf Ziya Özcan'a kırmızı kart gösteriyoruz. Tasarının Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi durumunda buna Uludağ Üniversitesi öğrencileri olarak sessiz kalmayacağız" diye konuştu.

"Eğitim hakkımız engellenemez", "Susma haykır, harç zammına hayır", "Krizin faturası öğrenciye kesilemez", "Bilimsel eşit parasız eğitim", "2. öğretimiz 2. sınıf insan değiliz" pankartları taşıyıp slogan atan öğrenciler, ardından yanlarında getirdikleri kırmızı kartları gösterdi. Protesto gösterisinin ardından öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.