İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Yurtdışında seçmen kütükleri oluşturuluyor

Yurtdışında seçmen kütükleri oluşturuluyor
Yurtdışında seçmen kütükleri oluşturuluyor

Gurbetçiler artık seçimlerde oy kullanabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu, yurt dışında yaşayan seçmen niteliğine haiz Türk vatandaşlarının cumhurbaşkanı, milletvekili genel seçimleri ile Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasında oy kullanmalarını sağlamak amacıyla bir genelge hazırladı.

 


Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği'nden verilen bilgiye göre, yurtdışı seçmen kütüklerinin oluşturulmasına ilişkin bir duyuru hazırlayan büyükelçilik, artık yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının milletvekili genel seçimi, cumhurbaşkanı seçimi ve halk oylamasında oy kullanabileceğini bildirdi.

 

Büyükelçiliğin açıklamasında, "Yurtdışındaki seçmenlerin belirlenmesi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin oluşturulmasına ilişkin usul ve esaslar, Yüksek Seçim Kurulu'nun 10.04.2010 tarih ve 2010/264 sayılı kararı ile
belirlenmiştir. Buna göre yurtdışı seçmenlerinin milletvekili genel seçimi, cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında oy kullanabilmeleri için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün Adres Kayıt Sistemi'ne dahil olmaları gerekmektedir. Bu çerçevede seçmen niteliklerine sahip Ukrayna'da ikamet eden vatandaşlarımızın gelecekte yukarıda belirtilen durumlarda oy kullanabilmeleri için Adres Beyan Formu'nu doldurup imzalayarak Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi'ne ya da Odesa Başkonsolosluğumuza şahsen ve mümkün olan en yakın zamanda teslim etmeleri gerekmektedir. Yurtdışı seçmen kütükleri, Yüksek Seçim Kurulu tarafından vatandaşlarımız tarafından verilen adres beyan formlarını esas alan Adres Kayıt Sistemi'ndeki veriler kullanılarak oluşturulacaktır" denildi.

 


S. BAHADIR VANLI-KİEV

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.