İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Zayıflama ilacı içen 16 yaşındaki kız, komaya girdi

Zayıflama ilacı içen 16 yaşındaki kız, komaya girdi
Zayıflama ilacı içen 16 yaşındaki kız, komaya girdi

Batman’da zayıflama ilacı içtikten sonra kalp krizi geçiren 16 yaşındaki genç kız, 6 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

Gültepe Mahallesi Demokrasi Bulvarı üzerindeki bir apartman dairesinde ailesiyle birlikte ikamet eden 16 yaşındaki R.D., zayıflama ilacı aldıktan sonra kalp çarpıntısı duymaya başlaması üzerine durumu ailesine bildirdi. Aniden fenalaşan genç kız, ailesi tarafından Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan genç kızın yapılan müdahalenin ardından zayıflama ilacı kullandığı ve bu ilaçtan dolayı dolayı kalp krizi geçirdiği teşhisi konuldu. 6 gün önce hastanede tedavi altına alınan kız çocuğunun sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Kalp krizi geçiren kızın babası Beyleta Doğu, kızının yaklaşık 15 gün önce sürekli rahatsızlandığını ve şikayetlerinden dolayı doktora başvurduklarını belirtti. İlk başvurduklarında doktorların herhangi bir teşhis koyamadığını anlatan Doğu, “Önce devlet hastanesine götürdüm herhangi bir teşhis koyamadılar. Daha sonra özel bir hastaneye götürdüm. Burada bir teşhis konulamadı. Çünkü içtiği ilaç vücuda o kadar etki ediyormuş ki sürekli rahatsızlık hissi veriyormuş. Her seferinde farklı bir organa zarar veriyormuş. Sadece ağrısını kesip eve götürüyordum. En son kalbinde rahatsız oldu. Gerekli tahliller yapıldı ve herhangi bir sorun yok dendi” dedi.

Yapılan tedaviden 3 gün sonra kızının aniden fenalaştığını ve hastaneye götürdüklerini belirten Doğu, “Bu tedaviden 3 gün sonra çocuk elimizde fenalaştı ve kalbi durdu. Bu durumda hemen ambulans çağırdık ve hastaneye kaldırdık. Yoğun bakım ünitesine kaldırıldıktan sonra öğrendik ki zayıflama ilacı kullanmış. Bu ilacı kullandığını ablası çantasına baktıktan sonra görüyor. Kimliğini ararken zayıflama ilacını bulduk. Çocuğumun bu hale gelmesi kullandığı ilaçtır. Çünkü aniden kalbi durdurup vücudu kitliyormuş. Bu ilacı internet üzerinden temin etmiş” diye konuştu.

Kızının 6 gündür solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Doğu, şunları kaydetti:

“Bu ilacın nasıl bir etki ettiğini kimse bilmiyor. Bütün aile bayramda burda nöbet tuttuk. Bayramımızı hastanede geçirdik. Özgecan kızımızın bir olayı vardı. O durumda bütün Türkiye ayağa kalktı ve ciddi bir farkındalık uyandırıldı. Herkes tek yürek oldu. Bu tür ilaçların kullanılmaması yönünde de basının ve bütün toplumun tepkili olması gerekiyor. İnsanların bu konu hakkında bilgilendirilmesi lazım. Tamamıyla cana kıyıyor. Zayıflama ilacı kızımı bu hale koydu. Nasıl aldığını kimse bilmiyor. Ama sadece internetten aldığını biliyoruz. Gerekli şikayetimizi yapacağız. Burada demek insanlar çocuklarına sahip çıksın. Bu tür olayların yaşanmaması için duyarlı olalım” ifadelerini kullandı.

Yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olarak tedavi altında tutulan genç kızın sağlık durumunun kritik olduğu öğrenilirken, aile ise kızlarından alacak olumlu bir haber için hastaneden ayrılmıyor. 

MEHMET ŞÜKRÜ YILDIRIM
BATMAN

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.