İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Zirve Yayınevi Davasının 25. duruşması başladı

Zirve Yayınevi Davasının 25. duruşması başladı
Zirve Yayınevi Davasının 25. duruşması başladı

Malatya'daki 3 misyonerin öldürüldüğü Zirve Yayınevi Davasının 25. duruşması başladı.

BURHAN KARADUMAN/MALATYA

Malatya'da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi'nde Alman Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel adlı misyonerler öldürülmüştü. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 25. duruşmasına tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler ile birlikte taraf avukatları katıldılar.

Duruşma nedeniyle Malatya Adliyesi'ndeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Adliyedeki sıkı önlemler nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

Duruşmaya Alman Tilman Geske'nin Malatya'da yaşayan eşi Suzanan Geske ile Hıristiyan Cemaati mensupları ile sanık yakınları da katıldı. Almanya Büyükelçiliği görevlileri de duruşmaya katılmak üzere adliyeye geldi.


Duruşmada mahkeme heyeti taraflarından esas hakkındaki savunmalarını isteyecek.

Bir önceki 24. duruşmada Cumhuriyet Savcısı mütalaasını vererek, tutuklu 5 sanık hakkında "Terör, kasten adam öldürme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve yağmaya teşebbüs" suçlarından ceza istemişti. Mütalaada Emre Günaydın'a "Terör örgütü kurucusu ve yöneticisi olmak suçundan "22 yıl, 3 kişiyi kasten öldürmek suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 3 kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan 63'er yıl hapis ve Yağmaya teşebbüs suçundan 16 yıl hapis talep edilmişti.

Diğer sanıklar Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler hakkında ise "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan 15'er yıl, 3 kişiyi kasten öldürmek suçundan 3'er kez müebbet hapis cezası, 3 kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak suçundan 63'er yıl, yağmaya teşebbüs suçundan 16'şar yıl hapis talep edilmişti.
Dava kapsamında tutuksuz yargılanan Kürşat Kocadağ, Mehmet Gökçe, Varol Bülent Aral ile Hüseyin Yelki'nin haklarındaki suçlamalardan dolayı beratlarına karar verilmesi talep edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.