İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Görme engelliler sahneye hazırlanıyor

Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin görme engelliler için okuma tiyatrosu etkinliği çalışmaları başladı.

Sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyen MaviBahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin görme engelliler için okuma tiyatrosu etkinliği çalışmaları başladı. Kendilerine özel hazırlanan Braille alfabesi ile yazılı oyun metinleri üzerine çalışmaya başlayan görme engelli tiyatro oyuncu adayları, ilk derslerinde tiyatro sanatçılarından tam not aldı.


Görme Engelliler Farkındalık Haftası kapsamında düzenlenecek görme engelliler için okuma tiyatrosu etkinliği, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye'de ilk defa bir tiyatro oyunu kabartma alfabeye çevrildi. Proje, görme engelli kişilerin motivasyonlarını arttırmayı, toplumda görme engellilerin başarabilecekleri ile ilgili farkındalığı yükseltmeyi ve aynı zamanda görme engellilerin istihdam olanaklarının arttırmayı hedefliyor.


İzmir Devlet Tiyatrosu Sanatçısı, Çevirmen ve Konuşma Sanatı Eğitmeni Zeynep Nutku tarafından Temel Tiyatro Eğitimi, Tiyatro Sanatçısı, Tiyatro Nienor'un sahibi Ebru Sağay'dan ise diksiyon ve güzel konuşma eğitimi alan görme engelliler, oyunculuğa çabuk ısındı. Birçoğu öğretmen olan oyuncu adayları, tiyatro sanatçılarının verdiği metinleri başarıyla seslendirdi. Esprileriyle çalışmayı eğlenceli bir hale sokan oyuncu adayları, “Tiyatro sahnesine çıkacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Bu organizasyona ev sahipliği yapan MaviBahçe yönetimine teşekkür ederiz” dedi.


Görme engellilerin Türkiye'de daha önce yapılan tiyatro çalışmalarında sesli kitaptan çalışarak oyuna hazırlandıklarını belirten Ebru Sağay, “Sesli kitaptan çalışma yapan görme engelliler, sesli kitabı okuyan kişiyi taklit ediyorlardı. MaviBahçe ile birlikte Türkiye'de yapılmayan bir çalışmaya imza atıyoruz. Görme engelli oyuncu adayları Braille alfabesine çevrilen metinlerden okudukları oyun metni üzerinden çalışmalarını yürütecekler. Böylelikle kendi beden dillerini ve seslerini kullanacak. İlk oyunumuzu 28 Ocak tarihinde sergilemeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Daha önce görme engelliler ile kitap okuma etkinlikleri yaptığını belirten Sağay, “Görme engelli kütüphanelerinde kitap okunuyor ancak antik yunan oyunu ilk kez biz çevirdik ve okuyoruz. Amacımız kütüphanelerde tiyatro bölümü kurmak. Oyunlar ve kuramsal kitaplar da çevrilmeli ki görme engelliler de tiyatroyu bilerek, becerilerini kullanmayı öğrenerek yapabilsinler” diye konuştu.Katılım ücretsiz


M.Ö. 496–406 yılları arasında yaşayan Atinalı filozof Sofokles'in bir eseri olan Antigone üzerine kurulan etkinliğe katılım ücretsiz olacak. 14 yaş ve üzerinde Braille alfabesi bilen görme engelli kişilerin katılımıyla gerçekleşecek atölye çalışmasının kontenjanı 10 kişi ile sınırlı olacak. Tiyatro, 28 Ocak tarihinde ise MaviBahçe AVM'de sergilenecek.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.