İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

URLA`DA İKLİM DEĞžİŞİKLİĞžİ VE KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI ÇALIŞTAYI

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM), Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) ve Türk Deniz Araştırmaları…

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM), Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle Urla Belediyesi Meclis Salonu`nda ``Türkiye`de İklim Değişikliği ve Kültürel Mirasın Korunması`` çalıştayı gerçekleştirildi.
Urla Belediyesi`nin katkılarıyla gerçekleştirilen çalıştayda iklim değişikliklerinin tarihi varlıklar açısından oldukça zengin olan kıyılarımızdaki ve sualtındaki kültürel mirasımıza etkilerinin neler olacağı ve bu konuda neler yapılabileceği sorularına cevap arandı. Urla`da yapılan çalıştaya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta, ANKÜSAM Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, TINA Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir başta olmak üzere çeşitli üniversitelerden bilimadamları, akademisyenler katıldı. TINA VAKFI Başkanı Oğuz Aydemir ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk`ün çalıştay hakkında kısa bilgi vermesi ile başlayan çalıştayda İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Murat Karaçanta kısa bir konuşma yaparak çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Çalıştaya Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Önen ``Deniz kirliliğinin sualtı arkeolojisine etkileri``, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü`nden Prof. Dr. Temel Oğuz ``Türkiye`de denizlerinde iklim değişikliği ve deniz suyu seviyesi değişimi``, TÜDAV Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, ``Tropik signal projesi nedir?``, REC Türkiye`den Dr. Gülçin Özsoy ``İklim değişikliği ve adaptasyon çözümleri``, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Harun Özdaş ``Türkiye denizlerinde kıyı alanlarında ve suda bulunan kültürel miras ve korunması`` Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Vasıf Şahoğlu ``Deniz suyu seviyesi yükselmelerinin kültürel miras üzerindeki etkileri`` ve ANKÜSAM ve Limantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal ``Kültürel mirasın korunması için denizlerde alınması gereken önlemler`` konularını sundu. Alınan bir dizi kararların ardından çalıştay sona erdi.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.