İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

OKTAY ASLANAPA SON YOLCULUОUNA UОURLANDI

Tedavi gördüğü Darülaceze`de 99 yaşında vefat eden Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Oktay Aslanapa, memleketi Kütahya`da toprağa verildi.Aslanapa`nın…

Tedavi gördüğü Darülaceze`de 99 yaşında vefat eden Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Oktay Aslanapa, memleketi Kütahya`da toprağa verildi.
Aslanapa`nın cenazesi, dün İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi`nde düzenlenen törenin ardından Kütahya`ya getirildi. Ulu Camii`ndeki cenaze töreninde taziyeleri, Aslanapa`nın eşi Günseli Selma Aslanapa ile kızları Çiğdem Bay ve Banu Aslanapa kabul etti.
Cenaze namazı öncesi bir konuşma yapan Oktay Aslanapa`nın eşi Günseli Selma Aslanapa, "Dolu dolu bir hayat yaşadı. İstediği herşeyi yaptı. Talebeleri var, talebelerin talebeleri var. Kitapları var. Herşey gönlüne göre oldu. Kütahya`ya defnedilmesi çok iyi ve kendi gönlüne göre oldu" diye konuştu.
Müftü Yardımcısı Nihat Kök`ün kıldırdığı cenaze namazına, Belediye Başkanı Mustafa İça, Aslanapa`nın yakınları, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Cenaze namazına katılım az olması dikkat çekti. Aslanapa`nın cenazesi, kılınan namazın ardından Sultanbağı Mezarlığı`nda dua ve gözyaşları arasında toprağa verildi.
OKTAY ASLANAPA KİMDİR?
"Türkiye`de sanat tarihinin kurucuları arasında yer alan Prof. Dr. Oktay Aslanapa, 1914`te Kütahya`da doğdu.İlk ve orta öğrenimini burada tamamlayan Aslanapa, 1934`te Bursa Erkek Lisesi`ni bitirdi. Aynı yıl Yüksek Öğretmen Okulu sınavını kazanarak İÜ Edebiyat Fakültesi`ne kaydolan Aslanapa tarih, felsefe ve coğrafya lisanslarıyla mezun oldu.Doktorasını Viyana`da yapan Aslanapa, İÜ Edebiyat Fakültesi`nde yeni kurulan Sanat Tarihi Bölümü`ne asistan olarak atandı."Osmanlılar Devrinde Kütahya Çinileri" teziyle 1948`de doçentlik alan Aslanapa, 1960`ta profesör ve Sanat Tarihi Kürsüsü Başkanı oldu.Diyarbakır, İznik, Kalehisar, Kayseri-Keykubadiye, Konya, Van ve Bursa-Yenişehir`de Türk sanatıyla ilgili kazılar yaparak sonuçlarını yayınlayan Aslanapa, mimari konuların yanı sıra çini-seramik ve halı konusundaki çalışmalarını kitap haline getirdi.Aslanap, önceki gün tedavi gördüğü Darülacede hayatını kaybetmişti."

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.