İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Ateşli: “Sokak hayvanlarını kanuna göre toplayabiliyoruz”

Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Derya Özcan Ateşli, ilçe sınırları içerisinde dolaşan sokak hayvanlarının toplanarak Ordu Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında kısırlaştırıldıktan sonra küpelenerek alındıkları ortama tekrar bırakıldıklarını söyledi.


Özellikle sosyal medya üzerinden sokak hayvanları konusunda ağır eleştirilere maruz kaldıklarını belirten Ateşli, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre sahipsiz hayvanları toplayabildiklerini belirterek, “Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarda yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır. Yakalanan hayvanlar geçici bakım evlerinde kısırlaştırılıp ve aşılandıktan sonra tekrar geri bırakılır. Ayrıca 21. maddenin g bendinde ‘sahipli, sahipsiz hiçbir hayvanın belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz' hükmü yer almaktadır” dedi.


Derya Özcan Ateşli, ilçe sınırları içerisinde dolaşan sokak hayvanlarının belediye tarafından toplanarak kısırlaştırılmak ve rehabilite edilmek üzere Ordu Büyük Şehir Belediyesi Hayvan Barınağına götürüldüğünü, barınakta kısırlaştırıldıktan sonra küpelenen sokak hayvanlarının alındıkları ortama tekrar bırakıldıklarını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.