İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

Whatsapp İhbar Hattı

Göçerler kar erimeden Şırnak yaylalarına çıktı

Şırnak’ta kış bitmeden göçerler yaylaya çıkmaya başladı.

Şırnak'ta kış bitmeden göçerler yaylaya çıkmaya başladı. 5 ay boyunca yaylada kalacak olan göçerlerin ilk kafilesi Beytüşşebap yaylalarına ulaştı.


Şırnak'ta 5 ay boyunca yaylada kalacak olan göçerlerin ilk kafilesi günler sonra Beytüşşebap yaylalarına ulaştı. Aylarca yaylada kalacak olan göçerler sürüleriyle beraber uzun yolculukların ardından dağlarda karın erimesini beklemeden yaylaya gelmeye başladı. Şırnak, Mardin, Batman, Bitlis ve Diyarbakır'dan 2 bin 950 rakımlı Faraşin Hale Meydan yaylalarına gelmek için hazırlıklarına başladı.


Beytüşşebap İlçe Tarım ve Orman Müdürü Salih Aktaş, bu yıl 500 bin küçükbaş hayvan ve 70 bin arılı kovan ve yetiştiricilerini yaylalarında ağırlayacaklarını söyledi. Bölgede gelen huzurla beraber artık arıcı ve yetiştiricilerin bütün bölgelere gidecek durumda olduğunu aktaran Aktaş, “Bu vesileyle ilçemize yoğun bir göçer akını yaşayacak. Bizler hazırız, tam kadromuzla halkımızın hizmetinde olacağız” dedi.PKK bitti göçerler Beytüşşebap yaylalarına yöneldi


Son yıllarda güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sayesinde huzura kavuşan ilçede artık ülkenin dört bir yanından gelen arıcı ve göçerler, Beytüşşebap yaylalarında konaklamaya başladı. 2022 yılında 500 bin küçükbaş ağırlayacak olan yaylalarda, ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.