İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bakan Sarıeroğlu'ndan Dünya Çocuk İşçilerle Mücadele Günü mesajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Ülke olarak, ulusal ve uluslararası arenadaki başarılı çalışmalar neticesinde, 2006 yılında ILO Çalışma Konferansı’nda, çocuk işçiliği ile mücadelede örnek ülke seçildik” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Ülke olarak, ulusal ve uluslararası arenadaki başarılı çalışmalar neticesinde, 2006 yılında ILO Çalışma Konferansı'nda, çocuk işçiliği ile mücadelede örnek ülke seçildik” dedi.


Bakan Sarıeroğlu, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sarıeroğlu mesajında, “Geleceğimizin teminatı çocukların yaşam şartlarını iyileştirmek, onlara sağlıklı bir gelecek sunarak hayallerinin gerçeğe dönüşmesi adına yeni olanaklar inşa etmenin herkesin görev ve sorumluluğunda olduğunu vurgulayarak, “ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bizler sosyal devlet anlayışımızdan hareketle tüm çocuklarımızın geleceği adına değer üretmeye, çocuk işçiliği ile kararlılıkla mücadele etmeye devam ediyoruz” ifadesini kullandı.“Çocuk işçiliği tüm dünyanın sorunu”


“Çocuk işçiliği, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun dünyanın her ülkesinde farklı şekillerde varlığını sürdüren önemli bir sorundur” diyen Bakan Sarıeroğlu şöyle devam etti:


“Ancak tutarlı politikalar, kamu ve diğer sosyal tarafların işbirliği neticesinde yıllar itibarıyla azalma göstermekte ve yapılan çalışmalarla olumlu sonuçlar alınmaktadır. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” çocuk işçiliğine karşı küresel kampanyaya desteği arttırmak ve çocuk işçiliğine karşı tüm dünyada gittikçe büyüyen hareketi artırma amacını taşımaktadır. 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü, neredeyse tüm ülkelerde başta devlet kuruluşları olmak üzere üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve sosyal taraflarca kabul ve teşvik edilmektedir. Bu da, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasındaki kararlılık üzerinde önemli bir etki oluşturmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bu kapsamda düzenlenen etkinliklerle, çocuk işçiliğinin hala ciddi bir sorun olduğu ve mücadele için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği mesajının ulaştırılması amaçlanmaktadır.”Türkiye örnek ülke


Çocuk işçiliği ile mücadele konusunda Türkiye'nin, politikalar geliştirmede ve uygulamada önemli mesafeler kat ettiğine dikkat çeken Sarıeroğlu şunları vurguladı:


“Çocuk işçiliği ile mücadelede, ülke olarak, üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların bu konudaki kararlarına hızla uyum gösterdik. 1992 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Çocuk Emeğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı'na katılan ilk altı ülkeden biri olduk. Yine, ülke olarak, ulusal ve uluslararası arenadaki başarılı çalışmalar neticesinde, 2006 yılında ILO Çalışma Konferansı'nda, çocuk işçiliği ile mücadelede örnek ülke seçildik. Ülkemiz, bugün dünyada en yaygın kabul gören çocukları korumaya yönelik uluslararası tüm sözleşme ve belgeleri onaylamıştır. Üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların kararları ve prensipleri ile ülke şartlarımız doğrultusunda çocuk işçiliği ile mücadele amacıyla ulusal mevzuatımız oluşturulmuştur. Yine Bakanlığımızın çocuk işçiliğiyle mücadeleye verdiği öneme istinaden başta en kötü biçimleri olmak üzere çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması amacına yönelik olarak “Çocuk işçiliği ile Mücadele Ulusal Programı (2017-2023)” hazırlanarak yürürlüğe girmiştir. Program, bu amaç doğrultusunda çocukların çalışma yaşamına girmesinde temel nedenleri oluşturan yoksulluğun ortadan kaldırılması, eğitimin kalitesinin ve ulaşılabilirliğinin artırılması, toplumsal bilinç ve duyarlılığın geliştirilmesi gibi geniş kapsamlı tedbirlerle bakanlığımız koordinasyonunda ilgili kamu kurum-kuruluşları, sosyal taraflar ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla yürütülmektedir.”“2018 yılını çocuk işçiliğiyle mücadele yılı olarak ilan ettik2


Sarıeroğlu şunları kaydetti:


“Çocuk işçiliği ile mücadeledeki kararlılığımızı ve kurumlarımızın ortak mutabakatını ortaya koyan Ulusal Programı, pek çok gelişmiş ülkeden önce hazırlayan ülkemizde, yeni ve öncü bir kararla, Ulusal Programın politika ve hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlanması ve çocuk işçiliği ile mücadele konusunda duyarlılığının artırılması amacıyla Bakanlığımızca 2018/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile 2018 yılı Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı ilan edilmiştir. Bu kapsamdaki çalışmalar sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleşmekte, tüm kurum ve kuruluşlarımızın, sosyal tarafların desteğiyle bu konuda güçlü bir duruş sergilenmektedir.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.