Çankayalılar aşure etkinliğinde buluştu

Çankaya Belediyesi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi, Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Lokması Etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Çankayalılar aşure etkinliğinde buluştu

06 Ekim 2017 11:43


Çankayalılar, Muharrem ayında tutulan ’Yas-ı Matem’ orucunun ardından Çankaya Belediyesince düzenlenen Aşure Lokması Etkinliğinde buluştu. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaşın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli de katıldı."İncinsen de incitme"


Alper Taşdelen yaptığı konuşmada, "Biz Kerbela’da direnmeyi öğrendik, baş eğmemeyi öğrendik, zulmün karşısına dikilmeyi öğrendik. Kerbela bitmeyen bir acıdır ama buna rağmen Hacı Bektaş-ı Veli ’incinsen de incitme’ demiştir. Biz, bu prensiple yürüdük" dedi.


"Biz, her zaman doğrunun, güzelliğin yanında olmayı, hiçbir zaman zulüm etmemeyi, ezilenin, mazlumun yanında olmayı öğrendik. Bu bize yaşama direnci kattı" sözleriyle konuşmasına devam eden Taşdelen, "Hayatta hiçbir şey mücadele edilmeden kazanılmaz. Mücadele de her zaman dayanışmayla olur. Ben bir daha acıların yaşanmamasını diliyorum" ifadelerini kaydetti."Aşure günleri devam edecek"


Konuşmalardan sonra yapılan lokma duasının ardından Başkan Taşdelen kazanın başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti. Vatandaşlar aşurelerini yerken Çankaya Belediyesi sanatçısı Gülseren Kılıç ve Ozan Berdari tarafından deyiş ve mersiyeler seslendirildi. İlki Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen aşure lokması etkinliği, 7 Ekim Cumartesi saat 12.00’de Kızılay Sakarya Caddesi, 15 Ekim saat 15.00’de Dikmen Ahmed Arif Parkı’nda da yapılacak. Etkinlikler, Seyranbağları ve Birlik Mahalleleri ile devam edecek.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ANKARA HAVA DURUMU
26
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  30°C
Reklamı Geç