İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Dışişleri Bakanlığı: “ABD ve Kuzey Kore arasındaki mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz"

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve Yarımada’nın nükleer silahlardan arındırılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve Yarımada'nın nükleer silahlardan arındırılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılandığını açıkladı.


Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) liderlerinin 12 Haziran 2018 tarihinde Singapur'da yayınladıkları Ortak Deklarasyon ile Kore Yarımadası'nda kalıcı barışın inşa edilmesi, ABD ve KDHC arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve Yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.


Açıklamada, "Bu yılın başından itibaren devam eden Kore Yarımadası ile ilgili diplomasi sürecinde bir dönüm noktası niteliği taşıyan Singapur Zirvesi'nde alınan kararları ve ortaya konulan taahhütleri olumlu karşılıyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayında Güney ve Kuzey Kore liderlerinin kapsamlı barış konusunda sağladıkları uzlaşmanın ardından bu defa ABD ve KDHC liderlerinin sergiledikleri siyasi irade ile oluşan tarihi fırsatın, atılacak olumlu adımlarla sürdürülmesi bölge ve dünya barışı bakımından önem taşıyacaktır.


Türkiye, tarihi bağlara sahip olduğu Kore Yarımadası'nda istikrar ve barışın tesisini amaçlayan çabaları desteklemeye devam edecektir" ifadesi kullanıldı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.