Dışişleri Bakanlığı: “ABD ve Kuzey Kore arasındaki mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz"

Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve Yarımada’nın nükleer silahlardan arındırılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılandığını açıkladı.


12 Haziran 2018 18:52


Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) liderlerinin 12 Haziran 2018 tarihinde Singapur’da yayınladıkları Ortak Deklarasyon ile Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın inşa edilmesi, ABD ve KDHC arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve Yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.


Açıklamada, "Bu yılın başından itibaren devam eden Kore Yarımadası ile ilgili diplomasi sürecinde bir dönüm noktası niteliği taşıyan Singapur Zirvesi’nde alınan kararları ve ortaya konulan taahhütleri olumlu karşılıyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayında Güney ve Kuzey Kore liderlerinin kapsamlı barış konusunda sağladıkları uzlaşmanın ardından bu defa ABD ve KDHC liderlerinin sergiledikleri siyasi irade ile oluşan tarihi fırsatın, atılacak olumlu adımlarla sürdürülmesi bölge ve dünya barışı bakımından önem taşıyacaktır.


Türkiye, tarihi bağlara sahip olduğu Kore Yarımadası’nda istikrar ve barışın tesisini amaçlayan çabaları desteklemeye devam edecektir" ifadesi kullanıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç