İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Keçiörenlilerin sokak köpeği isyanı

Yeşiltepe Mahallesi sakinleri, artan sokak köpeklerinin saldırısına maruz kalmaları nedeniyle evlerinden çıkamıyor.


Keçiören ilçesi Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Ferhat Aygün, bölge halkının sokak köpekleri saldırısından rahatsız olması üzerine Keçiören Belediyesi ve BİMER'e şikayetleri iletti. Mahallenin farklı noktalarına “Can güvenliğiniz için çocuklarınızı yalnız sokağa çıkarmayın ve yanınızda köpek savar cihaz taşıyınız” şeklinde uyarıların bulunduğu afişler de asıldı. Bunun üzerine bazı hayvansever toplulukları “hayvan katliamı” yapıldığı şeklinde sosyal medya üzerinden kampanyalar düzenledi. Olayın sosyal medyaya taşınması üzerine Keçiören Belediyesi, “Keçiören ilçesi Yeşiltepe sınırları içerisinde sokak hayvanları ile alakalı infiale neden olan afişlerde Keçiören Belediyesi logosu ve telefonları izinsiz kullanılmış olup, gerekli inceleme de tarafımızdan başlatılmıştır. Vatandaşlarımızı bilgisine sunarız” şeklinde açıklamada bulundu.


Mahalle Muhtarı Ferhat Aygün, “Vatandaşların şikayetlerini iletebilmeleri için belediye tarafından kullanılan numaraların yer aldığı afişler hazırlayıp bunları mahalleye astık. Her numaranın başına ayrı ayrı Keçiören Belediyesi yazmanın yazı boyutunu küçültecek olması sebebiyle hiçbir art niyet taşımadan belediyenin logosunu koymayı uygun gördü" dedi.


Aygün, Keçiören Belediyesinin 5199 sayılı Yasa çerçevesinde görevini yapmadığını, ilçedeki sokak köpeği sorununu çözemediği için bir basın açıklaması yaparak kendilerini suçlu duruma düşürdüğünü savundu. Aygün, mahallede yaşanan sokak köpeği sorunu hakkında vatandaşlardan yoğun şekilde şikayet geldiğini aktardı. Aygün, “Aşırı şekilde başıboş sokak köpeklerinin artmasından dolayı vatandaşlarımızdan şikayetler gelmeye başladı. Bununla ilgili ısırma vakaları da meydana geldi. Bunun üzerine belediyemize sorunun giderilmesi için durumu bildirdik. Mahallemizde 50 tane başıboş hayvan varsa bunların hiçbirinde küpe dediğimiz işaretler bulunmuyor. Bu da belediyenin hiçbir işlem yapmadığını gösteriyor” diye konuştu.


Vatandaşlara köpeklere karşı uyarıda bulunmak için afişler astığını söyleyen Aygün, şunları kaydetti:


“Vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve belediyemizin ilgili numaralarına yönlendirmek amacıyla bir afiş hazırladık. Üzücü bir olayında yaşanmaması içinde çocuklarınızı yalnız sokağa göndermeyin ve yanınızda köpek savar cihaz bulundurmalarını söyledik. Bahsi geçen köpek savar cihazı da ultrasonik ses dalgalarıyla çalışan bir cihazdır. Hiçbir canlıya fiziksel zarar vermemektedir. Ses dalgalarıyla rahatsız edip bölgeden uzaklaştırmaktadır. Bunun üzerine bazı hayvansever platformları bize karşı gezi olaylarında ağaçlar katlediliyor gibi burada da Yeşiltepe'de hayvanlar katlediliyor diye kampanyalar başlatıldı. Belediye bizim yanımızda durmak yerine sanki köpeklerle mücadele bizim mesuliyetimizdeymiş gibi bir kamuoyu duyurusu yaparak bizi suçlu kendisini kahraman ilan etti.”


Muhtar Aygün, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden federasyon, dernek ve sosyal medya kullanıcıları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu, Keçiören zabıta sayfasında bu konu hakkında muhtarlığın suçlandığını söyledi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile konuyu görüşmek istediklerini ancak geri dönüş olmadığını söyleyen Aygün, “Hayvansever platformlarındaki art niyetli kişileri tespit edip savcılığa suç duyurusunda bulunurken, bunların içerisinde İsrail sempatizanlarının da olduğunu tespit ettik. Olayın büyük olduğunu fark ettik. Bunun üzerine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a numarasına mesaj atarak konunun sokak hayvanlarından çok ileri olduğunu, ortalığın karıştırılmaya çalışıldığını ifade ettik. Konuyu yüz yüze anlatmak için randevu talep ettim. Bize geri dönüş olmadı” dedi.


Muhtarların olduğu Whatsapp grubundan çıkarıldığını ifade den Aygün, “Keçiören Belediyesi, mahallelerdeki sorunu kendilerine iletebilmemiz için muhtarlar adına bir Whatsapp grubu oluşturdu. Biz buradan asfalt, kaldırım ve arızaları bildiriyorduk. Yazışmalarla zaman kaybetmeden müdahalesi sağlanıyordu. Bu olaylardan sonra Keçiören Belediyesi Muhtar İşler Müdürü tarafından gruptan çıkarıldım. Bunun nedenini kendisine sorduğumda bana cevap verilmedi” dedi.


Mahalle sakinleri ise, başıboş köpeklerin saldırısına uğradıklarını, bu nedenle bir an önce Keçiören Belediyesinin çözüm bulması gerektiğini aktardı. Mahallede esnaf olan Fethi Yalvaç, “Mahalle esnafı ve sakini olarak köpeklerden şikâyetçiyim. Mahallemizin çocukları okula gelip gidemiyor. Sabah ve akşam saatlerinde özellikle köpekler çoğalıyor. Sabahları çocukları köpeklerin elinden kendin kurtardım. Geceleri dışarı çıkıp alışveriş yapamıyoruz” dedi.


Bir diğer mağdur Mustafa Bey ise, “Köpeklerin çok olmasından dolayı çocuklarımız okula gidemiyor. Yeşiltepe halkı olarak Belediye Başkanından ricamız buranın köpeklerden kurtarılmasını istiyoruz. Sabahları özellikle kadınlar köpeklerin saldırısından dolayı geçemiyor" dedi.


Derya Kızılboğa, belediyenin köpek sorununu bir an önce çözmesi gerektiğini ifade ederek, “Araçları olanların pek bir problemi olmuyor ama yürüyerek okula, markete gitmek isteyen özellikle annelerimiz ve çocuklar köpeklerin saldırısına maruz kalıyor. Birkaç hanımefendiyi de ısırdı. Bir tanesi saldırdı mı diğerleri de saldırmaya başlıyor. Bu anlamda bize yardımcı olurlarsa, bir önlem alınırsa seviniriz. Köpeklerin toplatılmasını istiyoruz” dedi.


Köpek saldırısı sonucu yararlanan Nevin Hanım, “Binanın önünde yürüyordum, arkamdan gelen köpek geldi ısırdı. Sonra Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittim ve iğne vuruldum. Bir binadan bir binaya gidemiyoruz. Korkudan geri dönüyoruz. Bir iki tane değil çok sayıda sokak köpeği var” diye konuştu.


Çocukların köpeklerden korkmasından dolayı taşınmak için baskı yaptığını söyleyen Songül Hanım, “Çocuklar okula giderken köpeklerden korkuyor. Çocukların yanında biz gitmemize rağmen köpeği gördüklerinde kendilerini yola atıyorlar. Toplu halde gezen köpek grubunu gören kız çocuğu yola kendini atmasıyla araba çarpacaktı. Kimsenin can güvenliği yok. Köpeklerin toplanmasını istiyoruz. Çocuklarımız köpek olduğundan dolayı taşınalım diye tutturuyorlar. Köpek yüzünden taşınanlar var” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.