İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türk Tarih Kurumu'ndan Belgelerle Hacı Bayrâm-ı Velî Sergisi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, geniş bir arşiv taramasıyla Hacı Bayrâm-ı Velî’ye dair önemli belge ve fotoğrafları bir araya getirerek kapsamlı bir sergi hazırladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, geniş bir arşiv taramasıyla Hacı Bayrâm-ı Velî'ye dair önemli belge ve fotoğrafları bir araya getirerek kapsamlı bir sergi hazırladı.


Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, Türk Tarih Kurumu arşiv sorumlusu Semiha Nurdan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşiv ve Tescil Müdürü Mevlüt Çam tarafından hazırlanan sergide, Anadolu'nun yetiştirdiği en önemli alim ve manevi şahsiyetlerden olan Hacı Bayrâm-ı Velî'ye dair 100'ün üzerinde belge ve fotoğrafa yer veriliyor. Türk Tarih Kurumu arşivinde bulunan belgelerin yanı sıra Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünden derlenen belge ve fotoğrafları içeren sergide, Ankara'nın en önemli simgesel mekanlarından Hacı Bayrâm-ı Velî Camisi'nin ilk kez gün yüzüne çıkan fotoğrafları da yer alıyor. Sergilenen hüccet, emirname, berat, vakıf atama, muhasebe kaydı gibi çeşitli belgeler, Hacı Bayrâm-ı Velî'nin hangâhının idaresi, faaliyetleri ve mütevellileri hakkında önemli bilgiler sunuyor. Hangâhın etrafında bulunan kimselere sunulan hizmetlere de ışık tutan sergide yer alan belgeler, aynı zamanda dönemin sosyal tarihine ve kent kültürüne dair önemli ipuçları sağlıyor.


“Belgelerle Hacı Bayrâm-ı Velî” isimli sergi, ilk olarak 1-8 Haziran tarihleri arasında Türk Tarih Kurumu'nun fuayesinde ziyarete açıldı. Sergi, 18 Haziran tarihine kadar ziyaretçilerini tarihi Hacı Bayrâm-ı Velî çarşısında ağırlıyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.