Artvin’in Yusufeli ilçesi Yokuşlu köyünün elektrik çilesi

ARTVİN (İHA) – Artvin’in Yusufeli ilçesine 32 km uzaklıktaki Yokuşlu Köyü’nde 15 yıldır neredeyse hemen hemen her gün yaşanan elektrik kesintileri köylülerin tepkisini çekiyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesi Yokuşlu köyünün elektrik çilesi

09 Kasım 2017 13:08

Elektrik kesintileri nedeniyle köylüler elektrikli eşyalarını çalıştırmaktan korkar hale gelirken, köylüler son dönemde yapılan barajlarla elektrik üretiminde önemli bir yere gelen Artvin’de bu tür kesintiler yaşanmasına anlam veremiyor.


Bu duruma isyan eden köy sakinlerinden Nimet Bayburtlu, uzun süredir sürekli elektrik kesintisi yaşadıklarını bu nedenle elektronik eşya çalıştıramadıklarını, çalıştırsalar bile kesintiden kaynaklı olarak hemen arıza yaptığını dile getirdi. Bayburtlu “15 yıldır burada hemen hemen her gün elektrik kesintisi var. Her gün defalarca elektrik arızayı arıyoruz. Aldığımız cevap hep bugün yarın, bugün yarın. Adamlar bize hep ’size döneceğiz, geleceğiz, ekibi arıyoruz, falan saatte geleceğiz’ diyorlar bir daha arıyoruz bu kez ‘Ekip başka bir köye gitti’ cevabını alıyoruz. Benim kuluçka makinam var, her gün zarar çekiyoruz. Cihazlarımız yanıyor. Sonra 2 bin liralık cihazımızın maliyeti karşılansın istiyoruz bu kez de bize 200 liralık bir ödeme yapabileceklerini söylüyorlar. Yusufeli’nde bütün dağlar taşlar elektrik direği dolu, bir ülkeye yetecek elektrik buradan geçiyor ama bizim burada elektriğimiz yok” dedi."Etrafımız barajlarla çevrili, Türkiye’nin en büyük barajı Yusufeli’nde yapılıyor ama biz elektrik alamıyoruz"


Lüks ve mum ışığında çay satmak zorunda kaldıklarını dile getiren köy kahvecisi Salih Erdoğan ise arıza ekiplerini sürekli beklediklerini fakat geç gelmelerinden ötürü dolayı mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. Erdoğan “Köyümüzde çok büyük bir elektrik sorunu var. Bugün de o günlerden biri. Telefonla arıyoruz ’Ekiplere haber verdik’ diyorlar ama gelmiyorlar. Çoğu zaman mum ışığında çay satıyoruz burada. Görüyorsunuz işte, etrafımız barajlarla çevrili, Türkiye’nin en büyük barajı Yusufeli’nde yapılıyor ama biz elektrik alamıyoruz. Bir yağmur yağdığında bir rüzgar estiğinde elektriklerimiz gidiyor” ifadelerini kullandı.Firma yetkilileri kendilerini savundu


Konu ile ilgili iddialara cevap veren Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri, mevsimsel sıkıntıdan dolayı zaman zaman yörede elektrik kesintileri yaşandığını doğrulayarak meydana gelen elektrik kesintilerini kısa sürede gidermeye çalıştıklarını dile getirdi. Arazinin dağlık ve ulaşımın zor olmasından ötürü arıza ekiplerinin bölgeye gidişinin uzun sürdüğünü ve bu nedenle aksamaların geçte olsa giderildiğini dile getiren yetkililer, vatandaşların bir mağduriyet yaşamaması için gayret gösterdiklerini ve elektrik kesintisinden ötürü oluşan mağduriyetin de karşılanmaya çalışıldığını belirttiler.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ARTVİN HAVA DURUMU
15
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  15°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  14°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  14°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  7°C
Reklamı Geç