Sıcaktan bunalan vatandaşlar yaylaya akın etti

Artvin’de hava sıcaklığından bunalan vatandaşlar kendilerini Artvin’in Ardanuç İlçesi Curispil Yaylası’nda buldu.

Sıcaktan bunalan vatandaşlar yaylaya akın etti

24 Temmuz 2017 13:30


Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Efkari Aşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş festivalinin 29.’su ilçenin Curispil Yaylası’nda gerçekleştirildi. Havanın sıcak olmasından bunalan vatandaşlar festivali bahane ederek Curuspil Yaylası’na akın etti. Bin 600 rakımdaki Curispil Yaylası’nda çadır kuran vatandaşlar hafta sonunun ve festivalin tadını çıkarttı. 2 gün süren Festival boyunca döner tezgâhları bir an olsun boş durmadı. Güreş meydanında ise 85 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Karakucak Güreşleri nefes kesti. Artvin ve Erzurum’un yanı sıra yurt dışından gelen sporcular mücadeleleri ile beğeni topladı. Güreşlerin sonunda baş kategorinin şampiyonuna bin 200 TL para ödülü verildi.


Festivalin maskotu ise ’Ceylan’ isimli keçi yavrusu oldu. Sahibinin bir an bile peşinden ayrılmayan Ceylan isimli keçi yavrusu herkesin ilgisini üzerine çekti. Festivale gelen vatandaşlar Ceylan ile fotoğraf çektirmek için mücadele verdi. Çadırların kurulduğu, mangalların yakıldığı Curispil Yaylası’nda 2 gün boyunca çeşitli gösteriler ve yöresel sanatçıların sahne aldığı konserler gerçekleştirildi.Festival Bahane Mangal Şahane


Şehir merkezinde ki hava sıcaklığı nedeni ile, ailesi ile birlikte festival için Curispil Yaylası’na gelerek çadır kuran Emrah Özkan “Dedim ki sende bir defa oluyor bu festival, bölgede çok festival var ama bana göre en güzeli bu. Havalar çok sıcak, buraya geldik çünkü ağacın gölgesi bile yetiyor bize. Burası varken beni sen en güzel tatil köyüne getir ben orada durmam. Buralarda yükseğe çıktıkça insan bütün her şeyi aşağıda bırakıyor. Festival bahane aslında mangal şahane” ifadelerini kullandı.


Festival sayesinde il dışından gelen ve Ardanuç’ta yaşayan Ardanuçlular’ın Curispil Yaylası’nda bir araya geldiğini dile getiren Yıldırım Demir “Az önce araçların plakalarına baktım, inanın 08 plakalar daha az. İlçemizin dışında yaşayan bir çok değerli hemşehrimizle buluşma fırsatını bulduk. Hava da güzel ortam da güzel çok güzel bir festival oluyor” ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ARTVİN HAVA DURUMU
27
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  27°C
Reklamı Geç