Eğitim Uzmanı Çokay, yeni sınav sistemini değerlendirdi

Eğitim Uzmanı ve Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Çokay, yeni sınav sistemini değerlendirdi.

Eğitim Uzmanı Çokay, yeni sınav sistemini değerlendirdi

13 Ekim 2017 10:22

Çokay, “Sınav sisteminin açıklanmasıyla birlikte bir çok soru işareti ortaya çıktı. Öncelikle sınavın zamanlaması 1 yıl önceden çalışmaya başlayan öğrenciler için moral bozukluğu ve sisteme karşı bir güvensizlik oluşturdu” dedi.


Yeni sistemi “Bu zamana kadar getirilen sistemler içinde tartışmaya en açık üniversiteye giriş sistemi” diye değerlendiren Eğitim Uzmanı Süleyman Çokay, “İlk oturumda sadece Türkçe ve matematik sorularak tarih, coğrafya, felsefe ve din derslerinin önemi sıfırlanmış oluyor. Geniş bir lise fen bilimleri müfredatını sadece 40 soruyla ölçülmesi ölçme değerlendirme ilkelerine uygun değildir. Aynı gün içinde sınava giren öğrencilerin ilk oturum sonrası motivasyonunun düşük olması doğrudan alan sınavını etkileyecektir. Sanıldığı gibi stres azalmayacak artacaktır. Öğleden sonra o sıcakta ve yemek sonrası bir sınav nasıl bir ruh hali oluşturacak? 13 biyoloji soruyla tıp fakültesini kazanan doktor adayları, tarih bilmeyen avukat, siyaset bilimci üniversitelere gidecek öğrenci altyapısı düşük olacaktır. 2010 yılında bu yüzden derslerin katsayıları değişmişti. 2017 YGS’de yaklaşık 650 bin kişi barajı geçememişti. Mevcut düzende adayları barajı geçip geçemediğini nasıl anlayacak? Sınava giren 2 milyon üstündeki öğrencileri tekrar öğleden sonra sınava almak hem maddi hem de fiziki sıkıntılar oluşturacaktır” dedi.


Soru sayılarının az olmasının sınavın çok zor olmasına yol açabileceğini de kaydeden Çokay, “1. Oturumda çok sayıda birinci de çıkabilir. Yabancı dil öğrencileri için matematik testinin bu kadar ağırlıklı olması öğrencilerin aleyhine olacaktır” ifadelerine yer verdi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

AYDIN HAVA DURUMU
18
°
C
Çok Bulutlu
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  18°C
 • Cumartesi
  Kuvetli Sağnak Yağışlı
  17°C
 • Pazar
  Sağnak Yağışlı
  17°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  17°C
Reklamı Geç