Tarlalar taştan arınıyor

Hasat sezonunu tamamlayan ve yeni dönem için hazırlıklarına başlayan çiftçiler, taşlı tarlalarını taş toplama makinesi aracılığıyla temizliyor.

Tarlalar taştan arınıyor

02 Kasım 2017 13:18

Büyük oranda verim kaybına neden olan tarladaki taşlar, Tarım İl Müdürlüğü tarafından Makine Parkı envanterinde bulunan taş toplama makinesi yardımıyla toplanıyor.


Verimi artırmak, tarım arazilerinin işlenebilirliğini kolaylaştırmak için üreticiler tarlasındaki taşları topluyor. Tarladaki taşlar nedeniyle hem ekipman zarar görüp hem de taşlı yerlerde tohum toprağın altına girmediği için verimde düşüş görülüyor. Tarla taşları, modern makinelerle topraktan bertaraf ediliyor. Yanı sıra tarlasında taş toplama işlemi gerçekleştiren üretici Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programınca destekleniyor.


Tarlada yüzeyde bulunan taşların toplanması neticesinde toprağın işlenmesinin kolaylaştığını belirten yetkililer, “Pulluk ve diğer ekipmanlarla toprak işlemek daha da rahat olur. Toprak işlemenin kolaylaşması çiftçi için tohum yatağını hazırlamakta da rahatlık anlamına gelir. Kaliteli ve güzel bir tohum yatağı elde edilmesi verime olumlu yönde etkiler. Böylece tarlanın tamamına eşit bir ekim yapılabilir. Bu da otomatik olarak, gözle görülebilir şekilde verime etki eder. Diğer yandan, taşları topraktan toplanarak uzaklaştırılmasının çiftçiye başka yönlü bir ekonomik kazanımı da söz konusudur. Toprak ve ekin işleme ekipmanları mibzer, pulluk ve benzeri gibi ekipmanların aşınmasına neden olan taşlar, arazilerden arındırıldığında bakım ve onarım masrafları da düşürecektir. Bunun dışında işlenemeyen tarım arazilerinin üretime kazandırılması konusunda yarar sağlayacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı kapsamında; toprak ve yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacıyla; setleme, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, drenaj, jips uygulaması, kükürt uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi, yeşil gübre uygulaması, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden en az ikisinin birlikte uygulanması durumunda programa müracaat eden üreticilere dekara 60 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Modern Taş Toplama Makinesi Müdürlüğümüz makine parkı envanterinde olup müracaat eden çiftçilerin kullanımına sunulmaktadır” açıklamalarında bulundu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BAYBURT HAVA DURUMU
22
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  22°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  25°C
Reklamı Geç