Bingöl Belediyesi, baca temizliği uyarısı yaptı

Bingöl Belediyesi, vatandaşları baca yangınları ve zehirlenme vakalarına karşı uyardı.


03 Ekim 2017 12:01


Bingöl Belediyesi Basın ve Yayın Koordinatörlüğü’nden yapılan açıklamada, temizlenmeyen bacaların sobadan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin en önemli nedenleri arasında yer aldığı belirtildi.


Kış aylarında meydana gelen ev yangınları ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı belirtilen açıklamada, tıkanık ve temizlenmeyen bacaların büyük tehlike oluşturduğu vurgulandı.


Mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken dumanın yangın tehlikesi oluşturduğu aktarılan açıklamada, “Kış gelmeden vatandaşların ev ve işyerlerinin bacalarını temizletmeleri gerekiyor. Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada meydana gelen zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne yol açıyor. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır” ifadelerine yer verildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

BİNGÖL HAVA DURUMU
9
°
C
Yağmurlu
 • Pazar
  Yağmurlu
  9°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  7°C
 • Salı
  Yağmurlu
  7°C
 • Çarşamba
  Çok Bulutlu
  9°C
Reklamı Geç