İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bolu ‘Gebe Okulu' açıldı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘Gebe Okulu’ açıldı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde anne adaylarını eğitmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘Gebe Okulu' açıldı. Eğitimden baba adayları da faydalanabilecek.


Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Ünitesi'ne, gebelik dönemindeki kadınlara ve eşlerine, hamilelikte karşılaşılabilecek sorunlar, doğuma hazırlık, doğum süreci ve bebek bakımını içeren eğitimlerin verileceği ‘Gebe Okulu' açıldı. Ücretsiz olarak hizmet verecek olan ‘Gebe Okulu'nda ayrıca, hamilelikte beslenme, egzersiz, doğum çantasının hazırlığı, normal doğumda kasılmalarla baş etme yolları, anne sütünün önemi, etkin emzirme yöntemleri ve bebek bakımı gibi konularda da anne adayları bilgilendirilecek. Anne adaylarına psikolojik desteğin de verileceği okulda, hamile kadınlar 20 aylıkken başvurup, doğuma kadar haftanın 1 günü okulda eğitim görebilecek.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ata Topçuoğlu, dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu projenin yapıldığını belirterek, “Uzun gebelik sürecinde anne ve baba adaylarının yaşadığı bir takım sorunlar oluyor. Neyin normal değişiklik, neyin normal dışı değişiklik olduğunu tanımaları gerekiyor. Biz de, doğum sürecine katkıları ya da aileye yeni katılan bireyle beraber bu sürecin daha bilinçli bir şekilde kabullenilmesi ve atlatılması konusunda kendimize düşeni yapmak istedik. Anne ve baba adaylarımızı hastanemize bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.