Seddülbahir Kalesi’nde 102 yıl sonra ilk restorasyon

Çanakkale’de Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki doğal şartlarla zarar gören Seddülbahir Kalesi’nde 102 yıl sonra ilk kez restorasyon çalışmaları başladı.

Seddülbahir Kalesi’nde 102 yıl sonra ilk restorasyon

02 Ekim 2017 12:44


Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen itilaf devletlerin ilk bombaladığı yer olan Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Seddülbahir Kalesi zamanla hasar gördü. İlk şehitlerin de verildiği kalede Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı. Çevre düzenlemesi ile peyzaj da yapılacak olan Seddülbahir Kalesi’nin 2020 yılında çalışmalar tamamlanarak ziyarete açılması hedefleniyor. Çalışmaların yaklaşık 40 milyon TL’ye mal olacağı belirtildi.


Seddülbahir Kalesi’nin aslına uygun şekilde restore edildiğini belirten Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, çalışmaların yüzde 90’ının tamamlandığını ifade etti. Maksatlarının kaleyi aslına uygun şekilde restore ederek, tarihi dokuyu hissettirecek şekilde ziyarete açmak olduğunu belirten Kaşdemir, "Çanakkale Savaşları’nın cereyan ettiği tarihi mekanların birindeyiz. Seddülbahir Kalesi savaşta en önemli mekanlardan bir tanesi olmuştur. 102 yıl sonra ilk defa Seddülbahir Kalesi’nde restorasyon çalışmaları yapılmakta. Savaş izleri tamamen korunmakta. Fakat doğal şartların vermiş olduğu zararlar da giderilerek burası ziyarete açılacak" dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ÇANAKKALE HAVA DURUMU
32
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  32°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  32°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç