Tarihi Hamam Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüşüyor

Çankırı Belediyesi, Osmanlı dönemine ait 4 asırlık Karataş Hamamı’nın restore çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Tarihi Hamam Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüşüyor

01 Haziran 2017 12:15

2017 yılı sonunda tamamlanacak çalışmaların ardından tarihi hamam, Hititlerden bu yana yaklaşık 5 bin yıldır işletilen Çankırı kaya tuzu ile kaplanarak Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüştürülecek.


Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Tabakhane Mahallesi’nde bulunan tarihi Karataş Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında; tarihi hamamın eskiyen kubbe ve çatı aksamları değiştirilerek yenilendi. Anıtlar Yüksek Kurulundan onaylı proje doğrultusunda Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüştürülecek tarihi hamamın iç kısmında bulunan mermer ve diğer kaplama malzemeleri de söküldü. Sökülen mermer kaplamasının yerine duvar ve yer kaplamalarında ahşap ve tuz blokları kullanılacak. Ekipler, iç ve dış sıva imalatlarını da yürütüyor."Çankırı sağlık turizminin merkezi haline gelecek"


Tüm çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkanı İrfan Dinç, Tarihi Karataş Hamamı’nı restore ederek sağlık turizmine kazandırmak için başlattıkları çalışmaları titizlikle yürüttüklerini belirtti. Solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisi için insanların Çankırı’daki Tuz Rehabilitasyon Merkezini tercih edeceğini ifade eden Dinç, “Şehrimizin bir turizm kenti olarak anılması, yerli ve yabancı turistin dikkatini Anadolu’nun bir özeti olan Çankırı’ya çekmek için tarihi yapılarımıza sahip çıkarak ayağa kaldırıyor ve yaşayan mekanlar haline getiriyoruz. Tarihi Karataş Hamamı da restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Tuz Rehabilitasyon Merkezine dönüşerek insanlara şifa verecek. İl Özel İdaresinden Belediyemize devri gerçekleşen Tuz Mağarası’nda gerçekleştireceğimiz proje ile turizm alanında şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine önemli bir katkısı sağlayacağız. Çankırı, sağlık turizminin merkezi haline gelecek” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ÇANKIRI HAVA DURUMU
32
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Çarşamba
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  32°C
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  31°C
 • Cuma
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  31°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç